Trądzik – przyczyny, mity i fakty, czyli jak go zwalczyć na dobre

Nie bez powodu trądzik traktowany jest jak zmora młodości. Pierwsze zaburzenia, niedoskonałości i krostki pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania. Wówczas do głosy dochodzą hormony płciowe i to one determinują niemal cały organizm. Warto ejdnak pamiętać, ze trądzik nie jest zaburzeniem hormonalnym, lecz po prostu chorobą skóry. Jak się z nią uporać i zażegnać trądzik raz na zawsze?

Gruczoły łojowe mają swoja określoną „wrażliwość” – dlatego reagują na poziom hormonów w organizmie. Najczęściej buntują się, gdy ich poziom jest wysoki, ale warto wiedzieć, ze mogą one niekorzystnie reagować również na prawidłowy poziom hormonów w organizmie.

Polega to na wytwarzaniu zbyt wysokiego poziomu (ilości) sebum na skórze. Przez to pory skóry powiększają się i… zapychają. Skóra nie potrafi normalnie funkcjonować, w efekcie jej procesy są rozregulowane – zaczynają się tworzyć zaskórniki i krosty oraz wągry (dzieje się tak, ponieważ sebum w kontakcie z powietrzem utlenia się).

Jak zwalczyć trądzik – najlepsze sposoby na krosty i zaskórniki

Trądziku nie wyleczy się w jeden dzień. Kluczem do sukcesu jest regularna pielęgnacja i dbałość o skórę, a dokładniej: dobre jej oczyszczanie. Podstawowym rytuałem pielęgnacyjnym w walce z trądzikiem jest zatem mycie twarzy odpowiednio dobranymi składnikami. To sprawi, że na skórze nie nagromadzi się nadmiar sebum. Buzię należy myc dwa razy dziennie odpowiednio dobranym preparatem (najskuteczniejsze są delikatne pianki myjące), który nie przesuszy skóry, a jednocześnie dokładnie usunie wszelkie zanieczyszczenia. Warto pamiętać, że kosmetyki wysuszające skórę (bazujące na alkoholach) zadbają o nią tylko na krótką metę: o pewnym czasie komórki skóry będą się bronic przed nadmiernym wysuszeniem i zaczną nadmiernie produkować sebum, by wyrównać warstwę lipidów na powierzchni. To sprawi, ze trądzik jeszcze bardziej się nasili.

Idealnym uzupełnieniem pielęgnacji anty-trądzikowej jest delikatny peeling (najlepiej enzymatyczny, który nie wymaga mechanicznego tarcia i nie poroznosi ognisk zapalnych na buzi), oraz dobry krem, który nie tylko domyka pory, matuje i ogranicza poziom sebum, ale jednocześnie nawilża skórę i chroni ją przed podrażnieniami. Warto pamiętać, że przy wyjątkowo tłustej i skłonnej do trądziku skórze peeling można wykonywać nawet codziennie.

Fakty i mity na temat trądziku

Przy okazji warto rozwiać pewne mity, które powstały na temat pielęgnacji skóry trądzikowej. Oto zbiór najpowszechniejszych: przekonaj się, które z nich są prawdą, a które należy raz na zawsze „włożyć między bajki”.

  1. Krostek i pryszczy nie należy wyciskać
    PRAWDA. To najszybsza droga do zaognienia trądziku, spowodowania zapalenia skóry i powstania nowych krostek. Wyciskanie pryszczy przyczynia się też do powstawania nieładnych blizn, a te bardzo ciężko jest wyleczyć i najczęściej wymaga to wizyty u dermatologa lub kosmetyczki.
  2. Stres nasila trądzik
    PRAWDA. Niestety podczas stresu zwiększa się poziom hormonu zwanego kortyzol. Jest on m.in. składnikiem skóry i zaburza jej prawidłowe funkcjonowanie, a to przyczynia się do nasilenia i łojotoku i trądziku.
  3. Słońce pomaga wyleczyć trądzik
    FAŁSZ. Wiele osób tak właśnie uważa – słońce może przyczynić się do nieznacznej poprawy skóry (zmienia się jej koloryt, a cera lekko się wygładza, a poziom sebum maleje). Ten stan jest niestety przejściowy, ponieważ gruczoły łojowe wkrótce zaczynają zbyt mocno reagować na skórę wysuszona słońcem i produkcja sebum rusza ze zdwojoną siłą.
  4. Jedzenie słodyczy nasila trądzik
    PRAWDA. To, ze jesteśmy tym, co jemy jest już potwierdzonym faktem. Spożywanie nadmiernej ilości słodyczy oraz tłuszczy trans źle wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenia trawienia i kłopoty jelitowe odbijają się również na wyglądzie naszej skóry, dlatego należy odstawić substancje zakłócające metabolizm i zapychające komórki skóry, a sięgnąć po warzywa, owoce i produkty zbożowe.
  5. Trądzik często idzie w parze z tłustymi włosami
    PRAWDA. Warto pamiętać, ze nadmierna aktywność gruczołów łojowych nie opiera się jedynie na skórze twarzy, ale dotyczy całego ciała. Na skórze głowy umiejscowione jest niezwykle dużo kanalików produkujących sebum, dlatego szczególna pielęgnacja włosów i oczyszczanie skóry głowy jest równie istotna. Przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów warto sięgać po naturalne olejki, ponieważ regularnie stosowane olejowanie włosów jest w stanie powstrzymać nadmierną produkcję sebum. Skalp można też oczyszczać za pomocą specjalnych peelingów do skóry głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *