Wizyta u dentysty. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Borowanie, rwanie, leczenie kanałowe, a może skaling? Czasami zwykła wizyta u dentysty zamienia się w stresujące przeżycie, a towarzyszący zabiegowi ból jest nie do zniesienia. Ale czy rzeczywiście dbanie o piękny uśmiech musi wiązać się z takimi nieprzyjemnymi odczuciami?

Jak pokonać lęki?

Czy wiesz, że lęk przed wizytą u dentysty może być tak silny, że u niektórych zamienia się w fobię? A każdą fobię, nawet tą związaną z fotelem dentystycznym, wiertłem stomatologicznym i osobą w masce, da się wyleczyć. Wystarczy zastosować terapię poznawczo-behawioralną, czyli regularne wizyty kontrolne u dentysty. Najlepiej przeprowadzać je co pół roku, żeby mieć pewność co do dobrej kondycji uzębienia.

Nowoczesne znieczulenie

Osoby, które boją się strzykawek i bólu związanego z wkłuciem igły w dziąsło, mogą skorzystać ze znieczulenia komputerowego lub smakowych galaretek. Ten pierwszy rodzaj uśmierzenia bólu przed zabiegiem polega na kontrolowanym podawaniu preparatu znieczulającego przy zastosowaniu specjalnego urządzenia. Odczucia związane z tą częścią zabiegu są zredukowane do minimum, a pacjent jest odprężony.

Gaz rozweselający

Jest to środek, pod wpływem którego człowiek staje się zrelaksowany i odprężony, ale nadal zachowuje podstawowe odruchy i świadomość. Pacjentowi zestresowanemu zabiegiem stomatologicznym podaje się mieszankę podtlenku azotu i tlenu, która jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Już po godzinie od zakończenia podania gazu rozweselającego można prowadzić samochód.

Q&A ze stomatologiem

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zabiegu dentystycznego lub boisz się czegokolwiek, to poproś, aby lekarz wszystko ci wytłumaczył. Zadawaj mu pytania dotyczące tego, co i jak będzie robił. W ten sposób pokonasz lęk przed nieznanym, czyli tym, czego najbardziej się boimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *