Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów

Wypadanie włosów dotyczy bardzo wielu osób. Każdego dnia gubimy około 100 włosów i nie ma w tym zupełnie nic dziwnego. Jeżeli jednak straty są dużo większe, należy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Sprawdź, dlaczego włosy wypadają i jakie są najlepsze sposoby, aby temu zapobiec.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Powodów jest mnóstwo, ale grunt to poprawne zdiagnozowanie problemu, by skutecznie z nim walczyć. Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów są:

  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby tarczycy,
  • niedobory witamin,
  • zatrucia,
  • przewlekły stres,
  • błędy pielęgnacyjne.

ZABURZENIA HORMONALNE

To główna przyczyna wypadania włosów. Łysienie hormonalne obejmuje głównie mężczyzn po 40-50 roku życia, kobiety po menopauzie, po urodzeniu dziecka lub po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Z czym to się wiąże? Z szybkim zmniejszeniem się mieszka włosowego, na co wpływ mają androgeny, czyli hormony, do których należy testosteron. Gdy równowaga testosteronu jest zaburzona, ten przekształca się w cząsteczkę, która niszczy mieszki włosowe. U pań natomiast nadmierna produkcja androgenów wynika z chorób jajników lub zmniejszenia ich aktywności podczas menopauzy.

CHOROBY TARCZYCY

Niedoczynność i nadczynność tarczycy wpływają na stan pasm. Przy niedoczynności włosy są cienkie, suche i przerzedzone, a przy niedoczynności często pojawia się łysienie uogólnione lub plackowate.

Choroby te wymagają specjalistycznego leczenia, a w czasie kuracji nie zaleca się związywania włosów gumką ani noszenia mocnych spinek. Do rozczesywania używaj wyłącznie szczotki z naturalnego włosia lub drewnianego grzebienia z szerokim rozstawieniem zębów.

NIEDOBORY WITAMIN

Niedobór cennego białka, żelaza, cynku czy aminokwasów powoduje wypadanie włosów nawet na całej powierzchni głowy, co nazywane jest łysieniem rozlanym. Najczęściej cierpią na nie osoby, które poddają się ostrym kuracjom odchudzającym.

Monodiety są równie groźne, powodują bowiem niedobory cynku i żelaza. Dlatego nigdy nie sięgaj po odchudzające diety bez porozumienia z lekarzem. Ogranicz cukier, jedz warzywa i owoce, zażywaj aktywności fizycznej, a na pewno zrzucisz kilogramy. Postaw także na suplementację, dzięki której wyrównasz niedobory witamin i minerałów.

ZATRUCIA

To dotyczy osób, które mają kontakt z chemikaliami. Łysieniem objawia się zatrucie, np. arsenem, rtęcią, talem czy złotem. Objawy nie występują od razu, często to złe samopoczucie, a po 2 tygodniach wszystkie włosy wypadają.

Zawsze stosuj się do zasad BHP i używaj ochronnych masek. Natomiast chemikalia, których używasz do pracy w ogrodzie trzymaj w niedostępnych dla dzieci szafkach.

PRZEWLEKŁY STRES

Przez nadmierny stres wydziela się prolaktyna, która odpowiada za wypadanie włosów. Osłabienie mieszków włosowych może być również skutkiem nerwowego drapania się po głowie, co ma podłoże psychiczne.

Postaraj się jak najczęściej relaksować, gimnastykować się, chodzić na spacery lub zapisz się na odprężające zajęcia. Jeżeli masz problem z codziennym stresem, poszukaj pomocy psychoterapeuty i nie zwlekaj. Zaleca się ponadto ziołowe preparaty uspokajające, jak melisa czy kozłek lekarski.

BŁĘDY PIELĘGNACYJNE

Po 25 roku życia włosy stają się cieńsze i gubimy ich coraz więcej. Intensywne wypadanie nasila się wówczas, gdy pasma poddawane są źle dobranej pielęgnacji. Niekorzystnie na kondycji włosów odbijają się ponadto chemiczne zabiegi, jak farbowanie czy rozjaśnianie, a także trwała ondulacja czy stosowanie wysokiej temperatury w stylizacji.

Stosuj starannie dobrane kosmetyki dobrane do kondycji pasm, a odwdzięczą się zdrowiem i mocą.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

– Drożdżowy napój

Rozdrobnij w miseczce kostkę drożdży i zalej je wrzątkiem. Mieszaj do rozpuszczenia, a po ostudzeniu wypij. Powtarzaj tę czynność codziennie przez miesiąc. W drożdżach jest wiele dobroczynnych składników, jak m.in.: witaminy z grupy B, selen, cynk, mangan, magnez, żelazo, potas, jod, miedź

– Napój z pokrzywy

Zalej wrzątkiem torebkę pokrzywy, zalej wrzątkiem i parz przez 15 minut. Po ostudzeniu wypij. W pokrzywie znajdują się: żelazo, wapń, cynk, magnez, potas, witamina A, witamina K, witaminy B2 i B5. Pij pokrzywę każdego dnia, a zauważysz dużą poprawę.

– Masaż skóry głowy

Można wykonać go ręcznie lub specjalnym derma rollerem. Jeżeli włosy mają skłonność do przetłuszczania, nie zaleca się wykonywania tego „zabiegu”.

Wykonuj koliste ruchy opuszkami palców, nie szorując palcami po włosach. Ważne jednak, aby masaż był intensywny i trwał co najmniej 5 minut. Powtarzaj czynność maksymalnie 2 razy w tygodniu, a poprawisz mikrokrążenie skóry głowy, a w efekcie włosy przestaną wypadać.