Fotostarzenie skóry – czym jest i jak się uchronić? 

Skóra jest ochronną tarczą naszego ciała. Jednak nie ejst niezniszczalna: codziennie  bywa narażona na niszczące działanie czynników zewnętrznych. Jej największym wrogiem jest promieniowanie słoneczne, przed którym wciąż zbyt słabo się chronimy. Dlatego właśnie skóra  tak szybko  ulega starzeniu, a efekty są bardzo widoczne. dowiedz się dlaczego słonce i fotostarzenie postarzają skórę i jak sie przed tym uchronić. 

Co to jest fotostarzenie?

To po prostu starzenie się skóry pod wpływem promieniowania słonecznego. Jest to jeden z najpowszechniejszych powodów starzenia się skóry. Czy wiesz, że gdybyśmy chronili się należycie przed słońcem, proces starzenia spowolniłby o 60%? To dlatego, że długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne potęguje wiele niekorzystnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu skóry. To oczywiście przekłada się bezpośrednio na jej wygląd.

Wszystkie procesy zachodzące w skórze za sprawą promieniowania UV określane są mianem fotostarzenia. Jest to przewlekły proces zapalny, który skutkuje zewnętrznym pogorszeniem wyglądu skóry.

Fotostarzenie – efekty 

Efekt fotostarzenia skóry? To ci sie z pewnością nie spodoba. Rysują się na niej głębokie zmarszczki i bruzdy. Skóra robi się przesuszona, szorstka. Następuje rogowacenie naskórka. Pojawiają się przebarwienia i palmy pigmentacyjne oraz następuje utrata elastyczności skóry. Wizualnie wygląda to bardzo… staro. W dodatku promieniowanie słoneczne wpływa nie tylko na naskórek, ale niszczy dogłębnie wszystkie tkanki skóry, ponieważ przenika do warstwy brodawkowatej i siateczkowatej skóry właściwej.

To ważne!

Promieniowanie słoneczne wnika wgłąb skóry prowadzi do uszkodzenia tkanki łącznej, włókien kolagenu i elastyny oraz naczyń krwionośnych. Nierzadko dochodzi też do  zwyrodnienia włókien kolagenowych, co znacznie zmniejsza ich ilość. Efekt to mnóstwo  głębokich bruzd i zmarszczek, zmiana w owalu twarzy oraz pogrubienie i szorstkość skóry.

Fotostarzenie – jak się chronić?

Promieniowanie UV wpływa na skórę nawet zimą, a także przenika przez szyby i ubranie. Nie jesteśmy w stanie w pełni ograniczyć jego wpływu na skórę, ale możemy w tej kwestii zrobić naprawdę wiele. Przede wszystkim warto wdrożyć  odpowiednią pielęgnację, która zminimalizuje szkodliwy wpływ słońca na skórę.

  1. Opalanie najlepiej ograniczać, dlatego unikaj częstych i intensywnych “sesji” na słońcu, zwłaszcza słonecznych jest wręcz w godzinach najmocniejszego nasilenia światła słonecznego.
  2. Gdy się opalasz – zawsze stosuj kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, minimum SPF 30, a najlepiej SPF 50. Kremy przeciwsłoneczne powinny chronić przed UVA i UVB. Za dnia możesz też stosować na buzię kremy BB z wysoką ochroną SPF.
  3. Jeżeli zależy ci na ładnej opaleniźnie, możesz wykorzystać do tego balsam brązujący do ciała, albo samoopalacz. Sięgnij też po kosmetyk, który chroni skórę przed uszkodzeniami, przebarwieniami i procesem starzenia,  a jednocześnie pozwoli ci stworzyć efekt pięknie opalonej, promiennej skóry. Są to tzw. kremy optymalizujące opaleniznę.
  4. Pamiętaj też, by krem stosować umiejętnie, czyli nakładać na skórę na około  30 min przed opalaniem lub wyjściem z domu.
    Tylko wtedy jego składniki mają jak wniknąć w skórę i ją chronić ją przed słońcem.
  5. Na wakacjach spędzanych nad wodą, kiedy często się kąpiesz ważne, by używać kosmetyki wodoodporne. Pamiętaj, że słońce w połączeniu z wodą źle wpływa na skórę.
  6. Na co dzień także sięgać po kremy do twarzy z filtrem. Minimum to  SPF 20, (zimą lub jesienią może to być SPF 15). Pamięta też o delikatnej skórze wokół oczu – noś okulary przeciwsłoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *