Jak czesać włosy, żeby ich nie zniszczyć?

Jak często czeszesz włosy? Kobiety robią to średnio 2 do 3 razy dziennie. Nie wiedząc, że z każdym kolejnym pociągnięciem szczotki niszczą je coraz bardziej. Jak czesać włosy, żeby im nie zaszkodzić? Oto sprawdzone sposoby na rozczesywanie włosów bez bólu.

Stajesz przed lustrem i kolejny raz stwierdzasz, że z Twoimi włosami jest coś nie tak. Zastanów się, czy to nie wina tego, w jaki sposób je rozczesujesz. Czasami z pozoru najbardziej błahe i najprostsze przyczyny są tymi, które sieją najwięcej spustoszeń i niszczą wszystkie pielęgnacyjne starania.

Czesanie włosów – podstawy

Jak to robić? Kiedy? Jak często? Czym? O czesaniu włosów można byłoby stworzyć poradnik. Na początek warto jednak powiedzieć parę słów na temat tego, po co to właściwie robić. Czesanie włosów jest bowiem czynnością, która niesie ze sobą wiele korzyści dla naszych włosów. Oto najważniejsze.

  1. Rozczesywanie włosów pomaga nad nimi zapanować, wygładzić je i usunąć ewentualne „kołtuny” lub supły.
  2. Czesanie włosów pomaga pozbyć się nagromadzonych u ich nasady zanieczyszczeń, naskórka itp.
  3. Dzięki czesaniu zapobiegamy wysuszaniu się włosów na końcach, ponieważ rozprowadzamy po nich naturalne sebum.
  4. Regularne czesanie to również masaż dla naszej skóry głowy, dzięki któremu włosy mogą szybciej rosnąć, wzmacniać się i zagęszczać.

UWAGA! Warto jednak wiedzieć, że zbyt częste i zbyt intensywne rozczesywanie (zwłaszcza gdy ciągniemy i szarpiemy włosy) to z kolei jeden z czynników, które niszczą włosy. Warto więc robić to rozsądnie, regularnie, ale w delikatny sposób.

Jak często czesać włosy?

Częstotliwość czesania włosów uzależniona jest od tego, w jakiej są kondycji. Im cieńsze i słabsze, tym rzadziej powinnyśmy to robić – np. tylko przed i po myciu, uważając, aby ich nie zniszczyć. Jeśli włosy są grubsze, mocniejsze i dłuższe, to czesanie może być nieco częstsze, ponieważ im nie zaszkodzi.

A co, jeśli chodzi o czesanie włosów kręconych? Tutaj można to robić właściwie tylko po umyciu włosów i jedynie na mokrych włosach. Jeśli będziemy rozczesywać włosy kręcone zbyt często, zamiast loków, dorobimy się napuszonej fryzury.

Akcesoria do czesania włosów

Czas na wybór odpowiednich narzędzi, dzięki którym czesanie włosów będzie przyjemnością, a nie katorgą. Pytanie jest proste: czym czesać włosy? Odpowiedź już nieco bardziej skomplikowana, bo wiele zależy od rodzaju i kondycji włosów, a także naszych potrzeb.

Oto najpopularniejsze akcesoria do włosów, dzięki którym uda się je rozczesać sprawnie i bez większego zniszczenia:

  • drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi zębami – idealny do rozczesywania włosów na mokro, zwłaszcza tych kręconych, grubych i gęstych, w które coś o rzadziej rozstawionych zębach mogłoby się wplątać;
  • szczotka z naturalnego włosia dzika – sprawdzi się na cienkich, delikatnych włosach, które potrzebują łagodnego rozczesywania (co ciekawe, naturalne włosie podczas czesania może nieco wzmacniać włosy, ponieważ jest zbudowane z keratyny, naturalnego budulca każdych włosów);
  • szczotka typu Tangle Teezer – hit wśród włosomaniaczek, ponieważ mimo plastikowej formy szczotki tego typu świetnie dopasowują się do włosów i rozczesują je bez ciągnięcia i bez szarpania, dzięki elastycznym i rozstawionym w optymalnych odstępach wypustkom.
    Oczywiście włosy można czesać też… palcami! I jest to całkowicie naturalny, zdrowy sposób. Czesanie włosów palcami sprawdza się najbardziej w przypadku włosów kręconych, gdzie ważne jest rozplątanie kołtunów bez rozprostowywania loków.

✗ NIE WOLNO czesać włosów akcesoriami z tworzyw sztucznych, wykonanymi słabo, z elementami odstającymi, które mogłyby zaczepiać się o włosy i niszczyć je.

Jak poprawnie czesać włosy?

Wiemy już, kiedy czesać włosy. Mamy odpowiednie akcesoria. Czas na krótką instrukcję tego, jak czesać włosy, żeby ich nie zniszczyć. Ta z pozoru błaha czynność ma – jak się okazuje – jeszcze wiele nieodkrytych przed nami tajemnic.

Włosy należy czesać partiami, nigdy wszystkie na raz. Najlepiej zacząć od dolnych partii, spinając resztę do góry. Każde pasmo należy rozczesać powoli i dokładnie, robiąc to od góry i od dołu. W ten sposób partia po partii czeszemy wszystkie włosy, na koniec przeciągając szczotką/grzebieniem po nich raz jeszcze.

TRIK! Specjaliści z branży fryzjerskiej polecają, aby włosy rozczesywać, stopniowo zagłębiając w nie zęby grzebienia lub szczotki. Najpierw samym czubkiem, aby nie wplątać grzebienia/szczotki we włosy i rozczesać pasmo wstępnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *