Skóra vs słońce. Jakich filtrów UV używać latem?
Kiedy słońce dogrzewa coraz mocniej, wyciągamy z szafy zwiewne sukienki, bluzki z odkrytymi plecami i szorty. Jednak wakacyjny wygląd to nie wszystko. Liczy się również odpowiednia pielęgnacja skóry. Latem postaw na kremy z filtrami UV, które ochronią przed zmarszczkami i przebarwieniami.
Wpływ promieni UV na skórę
To, w jaki sposób słońce oddziałuje na skórę, może niektórych wystraszyć. Promieniowanie UVA i UVB:
- wysusza skórę i niszczy jej naturalną barierę ochronną;
- powoduje powstawanie przebarwień i zmarszczek;
- przyczynia się do szybszego starzenia się;
- powoduje pojawienie się rumienia i pękanie naczyń krwionośnych;
- przyczynia się do rozregulowania pracy gruczołów łojowych.
Filtry chemiczne vs filtry fizyczne
W ochronie skóry przed słońcem ważną rolę spełniają dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Są powszechnie stosowane we wszystkich kremach ochronnych. Jak działają? Filtry fizyczne (mineralne) nie wchłaniają się w skórę, lecz tworzą na jej powierzchni ochronną warstwę, która odbija promienie UV. Kosmetyki z zawartością tych filtrów powodują bielenie twarzy i są w pełni bezpieczne dla osób z wrażliwą cerą. Niestety łatwo się ścierają pod wpływem dotyku lub wody, dlatego ich aplikację trzeba nieustannie powtarzać. Mają gęstą formułę, bo zawierają tłuszczowe składniki. Na takie produkty powinny uważać zwłaszcza osoby, których skóra ma skłonność do zapychania się. Filtry chemiczne zaś wchłaniają się w skórę i pochłaniają promieniowanie, przekształcając je w energię cieplną. Mogą uczulać i podrażniać skórę.
Tajemnicze skróty na kremach z filtrem UV
SPF, czyli sun protective factor oznacza wielokrotność bezpiecznego czasu, który możemy poświęcić na opalanie się, bez ryzyka wystąpienia rumienia, przebarwień i innych niedoskonałości. Ten współczynnik odnosi się tylko do promieniowania UVB. Przed promieniami UVA skórę zabezpieczają IPD (immediate pigmentation darkening) i PPD (presistent pigmentation darkening). Niestety współczynnik ten jest dwa lub trzy razy mniejszy od SPF.
Jak stosować krem z filtrem?
Kremy z filtrem należy stosować codziennie, i to niezależnie od tego, czy jest słonecznie, czy pochmurno. Aplikację kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV należy powtarzać co dwie lub trzy godziny. Pamiętaj również o odpowiedniej dawce produktu. Jeżeli nałożysz go za mało, to nie zapewnisz skórze dostatecznej ochrony. Musisz też wiedzieć, że zbyt gruba warstwa kremu z filtrem UV nie zwiększy ochrony. Kosmetyki zabezpieczające przed promieniowaniem słonecznym nakładaj na około 20 minut przed planowanym wyjściem na dwór.
Dodaj komentarz