Wszechstronny kosmetyk czy wątpliwa substancja? Sekrety wazeliny

Każda kobieta marzy o pięknym wyglądzie, dlatego odkrywane są wciąż nowe sposoby na to, jak dbać o urodę. Wiele porad odziedziczyliśmy po starszym pokoleniu, które w dawniejszych czasach nie miało tak wielu możliwości, jak my. Warto wyciągnąć starą i sprawdzoną mądrość z technik, jakimi posługiwały się nasze mamy i babcie, jednak nie można zapomnieć o nowoczesnych zdobyczach kosmetyki. Dzisiaj przyjrzymy się wazelinie — substancji znanej od dekad, która jest traktowana jako niewyczerpane źródło inspiracji i urody.

Czym jest wazelina kosmetyczna?

Nie zawsze moda na specyfiki pochodzenia naturalnego była powszechna. Dopiero od niedawna zaczęto zwracać uwagę na skład, który często ma za zadanie działać w zgodzie z naturą. Tłumaczy to popularność wazeliny białej, inaczej kosmetycznej, która nie jest produktem naturalnym. Wspomniany kosmetyk to nic innego jak produkt uboczny procesu destylacji ropy naftowej. Inną substancją wytwarzaną w tym procesie jest choćby wazelina techniczna, używana do produkcji m.in. smarów.

Jak działa wazelina kosmetyczna? Czy jest bezpieczna?

Cechą charakterystyczną i niewątpliwym plusem wazeliny kosmetycznej, jest to, że nie wywołuje ona niepożądanych reakcji alergicznych ani przykrych podrażnień. Dzieje się tak, ponieważ kosmetyk nie wchłania się przez skórę ani błony śluzowe. Zaleta może zamienić się w wadę, gdyż po nałożeniu specyfiku na skórę, zatyka on pory, powodując zwiększoną produkcję sebum. Nie można jednak zapomnieć o tym, że produkt idealnie nawilża skórę i tworzy na niej warstwę ochronną. Niestety śledząc wypowiedzi ekspertów, możemy natknąć się na głosy ostrzegające przed wazeliną kosmetyczną, gdyż zalicza się ją do olejów mineralnych, toksycznych zarówno dla skóry, jak i całego organizmu. Mimo wszystko, racjonalne stosowanie specyfiku, nie powinno przynieść nam szkody.

Na co stosować wazelinę kosmetyczną?

Dobroczynne działanie wazeliny odkryli już pracownicy rafinerii, którzy jak już wiemy, byli świadkami powstawania tej substancji. Nakładali oni produkt na drobne rany i poparzenia, wskazując na lecznicze działanie wazeliny. Dzisiaj, chyba najpopularniejszym sposobem wykorzystania specyfiku jest stosowanie w celu nawilżenia spierzchniętych ust. Można również traktować go jako odżywkę do rzęs, poprzez nałożenie produktu na włoski. W efekcie rzęsy będą lśniące i odżywione. Z produktu zrobimy także pilling, dodając do substancji sól morską lub cukier. Wytworzone w ten sposób połączenie, należy nanieść na twarz i wmasować okrężnymi ruchami. Wazelinę kosmetyczną można także stosować na suche i zniszczone pięty, wystarczy na noc posmarować kosmetykiem wybrany obszar i założyć bawełniane skarpetki. Dzięki wazelinie mamy szansę pomóc naszej urodzie na różne sposoby, warto jednak zwrócić uwagę na inne kosmetyki. Dobrym zamiennikiem dla tego produktu, może być, chociażby wosk pszczeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *