Zwalcz trądzik na dobre – 6 genialnych sposobów

Trądzik uprzykrza życie – wiemy, że zdarza się coraz częściej nie tylko nastolatkom, ale także osobom dorosłym. Krostkami może pokrywać się nie tylko buzia, ale tez ramiona, plecy i brzuch. Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku – oto skuteczne sposoby na zwalczenie krostek – nie tylko tych na buzi!

1. Konsultacje u dermatologa są ważne

Jeśli twój trądzik to zaledwie kilak krostek rozsianych po twarzy – z pewnością nie musisz się nimi martwić, Gorzej, jeśli krostki tworzą ogniska zapalne i przypominają chorobowe zmiany, To wygląda poważnie i warto skonsultować wówczas stan cery z dermatologiem. Oceni on postać trądziku.

2. Delikatnie traktuj swoją skórę

Myj ją bardzo delikatnymi preparatami. Nie słuchaj, jeśli ktoś mówi Ci, że potrzebne są mocne, silnie peelingujące kosmetyki, w dodatku na bazie alkoholu. Takie metody przeszły już do lamusa i każdy wie, że nie służą cerze.

Skórę nawet tą trądzikową i z łojotokiem należy myć delikatną pianką, która pielęgnuje, delikatnie oczyszcza i przede wszystkim – nie rozniesie krostek po twarzy.

3. Tonizuj i nawilżaj skórę trądzikową

Czy wiesz, ze nawet taki rodzaj skóry uwielbia nawilżanie? Jeśli zaczniesz ją przesuszać w nadziei, że osuszysz również krostki – twoja cera zacznie się jeszcze bardziej przetłuszczać w obawie, że jej równowaga lipidowa jest zagrożona.

Nadmiar sebum jest z kolei idealną pożywką dla bakterii. Krostki nie maleją, a skóra staje się jeszcze bardziej zanieczyszczona.
Dlatego po umyciu twarzy pianką użyj toniku – to właśnie on przygotowuje skórę na dalszą pielęgnację, koi i poprawia jej pH, a także zwęzi ujścia gruczołów łojowych. Pamiętaj, że nie może zawierać alkoholu.

4. Złuszczaj skórę, ale mądrze

Mechaniczne i gruboziarniste peelingi nie są dla ciebie. Skórę z niedoskonałościami należy oczyszczać i regularnie złuszczać, ale tak, by jej nie uszkodzić i nie poroznosić ognisk zapalnych po całej buzi. Przy trądzikowej cerze idealnym wyjściem jest peeling enzymatyczny. Nie wymaga w ogóle tarcia, nakłada się go na buzię jak maseczkę, a jednocześnie taki peeling usuwa martwy naskórek.

5. Punktowe żele na krosty

Jeśli Twoje krostki mocno Ci dokuczają – możesz przyspieszyć proces ich leczenia – wystarczy że zastosujesz dobry żel punktowy, który zwalcza krostki i przyspiesza gojenie. Żel punktowy możesz też zastąpić specjalnym korektorem na krostki – ten z kolei nie tylko leczy, ale i kamufluje zmiany na buzi.

6. Krostki na twarzy – chroń buzię przed słońcem

To może być zaskakujące, bo pewnie każdy ci mówi, ze solarium albo słońce wysusza krostki i ze dobrze jest je potraktować taką „słoneczną” kuracją. Fakt, że przez pierwsze dni skóra rzeczywiście wygląda i czuje się lepiej, ale to tylko krótki okres – wkrótce zaczyna być wysuszona, a produkcja sebum rusza ze zdwojoną siłą. Dlatego przez cały rok (nie tylko latem!) nakładaj lekki preparat z filtrem minimum 30. Pamiętaj o tym, że gdy stosujesz kosmetyki z kwasami owocowymi – pojawia się dodatkowo ryzyko powstania przebarwień posłonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *