Tonizowanie twarzy + przepisy na toniki DIY

Tonizowanie to podstawa pielęgnacji. Po dokładnym demakijażu i oczyszczeniu cery sięgamy po tonik, aby przywrócić skórze odpowiednie pH. To kosmetyk, który dostarcza skórze cennego nawilżenia, odświeżenia i przygotowuje ją do przyjęcia dalszych składników pielęgnacyjnych.

W codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie powinno zabraknąć toniku do twarzy. To właśnie on przywraca skórze prawidłowy odczyn, chroniąc skórę przed utratą równowagi biologicznej. Co ciekawe, można przygotować go samodzielnie i nie ma w tym nic trudnego.

Tonizacja twarzy sprawia, że skóra jest dogłębnie oczyszczona i odżywiona. Obowiązkowo stosuj tonik rano i wieczorem, a przyniesie to wiele korzyści.

Jak dobrać tonik do rodzaju cery?

Cera sucha wymaga toniku nawilżającego i odżywczego. Najlepiej, aby w jego składzie znajdowały się: mleko, witamina C, kwas hialuronowy, mocznik czy lawenda.

Cera tłusta wymaga matującego, oczyszczającego toniku z kwasem salicylowym lub białą wierzbą.

U cery wrażliwej sprawdzi się tonik kojący, który zawiera: wyciąg z alg morskich, wodę różaną, panthenol czy rumianek.

Tonik dla cery trądzikowej powinien mieć antybakteryjne i złuszczające właściwości. W składzie powinny się znajdować: melisa, zielona glinka, nagietek czy kwas mlekowy.

Tonik czy hydrolat?

Hydrolaty to nic innego jak wody kwiatowe lub wody roślinne, które doskonale sprawdzają się jako tonik. Mają wodną konsystencję i subtelny zapach. Nie ma konieczności rozcieńczania hydrolatów. Wykazano ich pozytywny wpływ na skórę w okolicach oczu. Są uniwersalne i bezpieczne dla każdego. Można mieszać je ze sobą, aby wzmocnić ich działanie, co jest ogromnym atutem. Polecane są szczególnie osobom o skórze wrażliwej i naczynkowej, ponieważ nie wywołują podrażnień. Hydrolaty jednak o wiele szybciej tracą termin ważności, dlatego warto postawić na te, w których składzie znajdują się łagodne konserwanty.

Podsumowując: sprawdzi się zarówno tonik, jak i hydrolat. Dostosuj go do potrzeb swojej skóry.

Tonik do twarzy DIY


Tonik z zielonej herbaty

Jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy parzyć zieloną herbatę przez 10 minut, a po ostudzeniu przemyć nią cerę. Tonik ten ma właściwości odmładzające, kojące i przeciwzapalne, więc mogą stosować go osoby z cerą trądzikową, tłustą i suchą.

Tonik rumiankowy

Zaparz suszony rumianek w wodzie destylowanej, odcedź, a po ostudzeniu przemyj nim twarz. Rumianek działa kojąco, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran i usprawnia pracę gruczołów łojowych, zapobiegając nadmiarowi sebum.

Tonik różany

Zalej wodą destylowaną dwie garście płatków róż i gotuj je na wolnym ogniu. Następnie odcedź, zaczekaj do ostygnięcia i gotowe. Tak przygotowany tonik wzmacnia naczynia krwionośne i łagodzi podrażnienia. Jest wyjątkowo delikatny, działa kojąco i dogłębnie nawilża.

Tonik jabłkowy

Pokrój jabłka i wrzuć je do wrzątku. Wyjmij po ostygnięciu. Dodaj wodę oczarową, aby tonik zadziałał ściągająco i przeciwtrądzikowo. Jabłka odświeżą skórę. To cenne źródło witaminy A, C i potasu.