Antyoksydanty w pielęgnacji skóry, czyli jak zwalczać wolne rodniki

Wolne rodniki są bardzo dużym zagrożeniem dla naszego organizmu. Powodują starzenie skóry, uszkadzają naturalną barierę ochronną, a nawet uszkadzają DNA. Jeżeli chcesz zapobiec takim zmianom lub je opóźnić, zastosuj kosmetyki z antyoksydantami.

Jak działają wolne rodniki?

Wolne rodniki powstają przy udziale promieniowania słonecznego, zanieczyszczenia powietrza lub substancji chemicznych. Mają zdolność modyfikowania DNA, co może wpłynąć na kondycję zarówno całego organizmu, jak i skóry. Do najbardziej pospolitych uszkodzeń należą te spowodowane działaniem promieni UV. Dochodzi wtedy w skórze do rozkładu włókien kolagenowych, co z kolei ma wpływ na jej jędrność i gęstość. Pojawiają się także przebarwienia, bariera hydrolipidowa zostaje uszkodzona, cera staje się sucha.

Uszkodzenia DNA powstałe w wyniku działania promieniowania słonecznego nazywane są również stresem oksydacyjnym. Skutki jego działania to:

  • zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu obronnego skóry;
  • utrudnione mikrokrążenie i gorsze dotlenienie komórek skóry;
  • większe ryzyko wystąpienia łuszczycy;
  • wolniejsze gojenie się ran;
  • nasilenie się objaw trądziku;
  • wzmożone wypadanie włosów;
  • suchość skóry, podatność na podrażnienia, szybsze tworzenie się zmarszczek.

Co wolne rodniki mają wspólnego z trądzikiem różowatym i cerą naczyniową?

U podstaw powstawania zarówno trądziku różowatego, jak i cery naczyniowej znajdują się wolne rodniki. Skóra naczyniowa jest wrażliwa na działanie czynników środowiskowych, które wpływają na funkcje naczyń krwionośnych. W powstawaniu trądziku różowatego dużą rolę odgrywa promieniowanie słoneczne wywołujące stany zapalne.

Dermokosmetyki z antyoksydantami

Znajdziesz je w każdej aptece lub kupisz przez Internet. Dermokosmetykami antyoksydacyjnymi są na przykład produkty marki Pharmaceris z serii oznaczonymi literami N i R. Wypróbuj żel myjący i kojący zaczerwienienia Pharmaceris N Puri-Capilaril, multikojący krem do twarzy Pharmaceris R Hydro-Rosalgin SPF 15 lub aktywny krem przeciwzmarszczkowy Pharmaceris N Magni-Capilaril SPF 10. Do makijażu zastosuj nawilżający fluid antyoksydacyjny z silmaryną i witaminą E.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *