Co daje laminowanie włosów? Wygładź swoje niesforne kosmyki!
Słyszysz – laminowanie włosów. Myślisz – chyba nie chcę z tego skorzystać. Zabieg raczej nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Zupełnie niesłusznie, bo laminowanie włosów to idealny sposób na wygładzenie włosów, dodanie im blasku i zregenerowanie. Bezinwazyjnie i do tego w domu! Poznaj tajemnice tego zabiegu.
Laminowanie to z definicji pokrywanie czegoś (w tym przypadku włosów) odpowiednią ilością tzw. laminatu, aby zabezpieczyć przed uszkodzeniami, ale również wilgocią. W przypadku włosów chodzi o to, aby tę wodę w nich zatrzymać i zapobiec przesuszaniu pasm.
Laminowanie włosów – co to jest?
To zabieg fryzjerski, który możemy wykonać w salonie fryzjerskim, ale również w domu. Ta druga opcja jest zdecydowanie częściej wybierana przez kobiety, ponieważ wiąże się z mniejszymi kosztami. Mawia się, że laminowanie włosów jest ostatnią deską ratunku, kiedy mamy zniszczone, matowe, suche i łamliwe włosy.
Celem laminowania włosów, jak było powiedziane już wyżej, jest zabezpieczenie włosów. Przed czym? Przede wszystkim przed utratą optymalnego poziomu nawilżenia, ale również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Laminowanie ochrania przed toksynami i słońcem, a także ułatwia codzienne zmagania z włosami (czesanie, upinanie).
Początkowo włosy laminowano przede wszystkim, aby je ochronić. Dziś większą uwagę przywiązuje się do efektów, jakie daje laminowanie włosów. To na nich kobietom zależy najbardziej. Co daje laminowanie włosów?
Najważniejsze efekty laminowania włosów
- Ograniczenie puszenia się i elektryzowania włosów.
- Dużo gładsze, miększe i bardziej elastyczne pasma.
- Zwielokrotniony i piękny blask włosów.
- Zregenerowanie, wzmocnienie i ochrona kosmyków.
Czym laminować włosy?
Kluczowe pytanie brzmi: co może być laminatem we fryzjerstwie? Tak naprawdę jest przynajmniej kilka różnych preparatów które można wykorzystać, ale bezsprzecznie najpopularniejsza jest… żelatyna spożywcza. To właśnie laminowanie włosów żelatyną najczęściej wykonuje się w domu. Ten składnik nie jest przypadkowy, ponieważ zawiera bardzo duże ilości protein, które są potrzebne do zregenerowania włosów. Wbudowują się w ich strukturę, wzmacniając i odbudowując.
Laminowanie włosów u fryzjera rządzi się nieco innymi prawami i tam nikt nie zaproponuje nam nakładania na włosy żelatyny. Profesjonaliści używają odpowiednio skomponowanych mieszanek białek fibrylarnych, keratyny, różnego rodzaju aminokwasów i składników odżywczych.
Oleje w laminowaniu
Do zabiegu można również wykorzystać naturalne olejki roślinne, które są składnikiem uwielbianym przez włosy. Olejowanie włosów to dobry sposób na ich wygładzenie i dodanie blasku, dlatego może być świetną alternatywą dla laminowania. Jeśli oczekujemy jednak bardziej spektakularnych efektów, możemy wykonać laminowanie włosów z olejem, czyli przygotować mieszankę z żelatyny i ulubionego oleju. Z pewnością zadziała na włosy dużo lepiej niż sama żelatyna rozpuszczona w zwykłej wodzie.
Laminowanie włosów w domu czy u fryzjera?
Zainteresowanie tym zabiegiem wzrasta, dlatego coraz częściej pojawia się pytanie o wybór metody. Laminować włosy możemy w zaciszu swojego domu, ale zabieg ten znajduje się też w ofercie wielu salonów fryzjerskich. Jakie są zalety obu opcji?
Laminowanie włosów u fryzjera:
- jest zdecydowanie mniej obciążające dla włosów;
- odbywa się za pomocą profesjonalnych preparatów;
- daje trwałe efekty – nawet do 3 miesięcy;
- to idealne rozwiązanie dla wegan (nie wykorzystuje żelatyny);
- zapewnia gruntowną odbudowę: również od środka.
Laminowanie włosów w domu:
- jest dużo tańszym rozwiązaniem;
- nie jest trudne do samodzielnego wykonania;
- działa na powierzchni włosów, wygładzając i nabłyszczając.
Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na wygładzenie włosów i dodanie im blasku domowym sposobem, powinniśmy wiedzieć, jak laminować włosy. Choć zabieg nie należy do najtrudniejszych, warto znać kilka podstawowych zasad, aby nie popełnić żadnego błędu.
Laminowanie włosów krok po kroku
- Rozpuszczamy żelatynę w gorącej wodzie (lub ciepłym oleju). Wystarczy łyżka żelatyny na pięć łyżek wody. Odstawiamy do wystygnięcia.
- Przed nałożeniem laminatu myjemy włosy tak, jak zwykle. Osuszamy je z nadmiaru wody bawełnianym lub papierowym ręcznikiem.
- Nakładamy przygotowaną wcześniej mieszankę na włosy. Żelatynę należy rozprowadzić na każdym włosie, pasmo po paśmie, od samej nasady po końcówki.
- Związujemy włosy w kok na czubku głowy i zabezpieczamy je czepkiem kąpielowym oraz ciepłym ręcznikiem.
- Po odczekaniu 45 minut spłukujemy resztki domowego laminatu z włosów. Jeśli włosy nie są do końca świeże, możemy je ponownie umyć.
Czy laminowanie włosów jest bezpieczne?
Nie powinniśmy się obawiać, że laminowanie włosów zniszczy nasze włosy. Tak naprawdę nawet domowa wersja z wykorzystaniem żelatyny jest całkowicie bezpieczna i nie szkodzi włosom. Laminowanie włosów można wykonywać bez obaw, trzeba jednak pamiętać, aby nie robić go zbyt często: możemy wówczas przeproteinować włosy.
Dodaj komentarz