Jak pielęgnować włosy normalne, suche i przetłuszczające się? Pielęgnacja włosów a ich rodzaj

Pielęgnacja włosów musi być dostosowana do ich rodzaju. Nawet najdroższe szampony i odżywki nie pomogą włosom, jeżeli będą niewłaściwe dobrane. Jakie są włosy normalne, suche, zniszczone, z łupieżem i przetłuszczające się oraz jak je pielęgnować?

Jakie są włosy normalne i jak je pielęgnować?

Włosy normalne są miękkie, sprężyste i lśniące oraz łatwo je układać. Nie są przesuszone i nie przetłuszczają się szybko. Nigdy nie były farbowane ani rozjaśniane.

Włosy normalne należy regularnie myć szamponem do nich przeznaczonym. Po myciu warto używać balsamu lub odżywki pielęgnującej, a raz w miesiącu odżywki silnie regenerującej. Ponadto wszystkie kosmetyki do włosów stosowane latem powinny zawierać filtr przeciwsłoneczny.

Jakie są włosy suche i jak je pielęgnować?

Jeżeli skóra głowy produkuje za mało sebum, poziom nawilżenia włosów spada poniżej dopuszczalnego minimum. W efekcie włosy stają się sztywne i twarde. Zdarza się, że czesanie, a nawet silniejszy podmuch wiatru prowadzi do ich łamania, a ułożenie każdej fryzury zajmuje bardzo dużo czasu.

Włosy suche należy myć co kilka dni szamponem do włosów suchych lub lekko zniszczonych, który zawiera składniki wzmacniające. Po każdym myciu stosujemy starannie dobrane balsamy i odżywki, aby uelastycznić, odżywić i zregenerować włosy. Ponadto warto całkowicie zrezygnować z suszarki.

Jakie są włosy zniszczone i jak je pielęgnować?

Włosy zniszczone są przesuszone, matowe i łamliwe. Ich stan jest wynikiem zbyt często stosowanych zabiegów chemicznych i mechanicznych oraz nadmiernej ekspozycji na słońce i wiatr.

Włosy zniszczone należy myć specjalnym szamponem, który zawiera substancje czynne wnikające do wnętrza włosa i regenerujące uszkodzone odcinki oraz wygładzają jego powierzchnię, a w przypadku włosów farbowanych podtrzymujące kolor. Mowa zwłaszcza o pantenolu i proteinach. Ponadto po każdym myciu stosujemy balsam i odżywkę, najlepiej z tej samej serii co szampon. Z kolei aby rozczesać włosy, warto sięgać po grzebień o dużych, luźno rozstawionych zębach.

Jakie są włosy z łupieżem i jak je pielęgnować?

Łupieżu nie sposób z niczym pomylić: to białe lub żółtawe płatki, które sypią się z głowy. Łupież jest wynikiem zaburzenia naturalnego procesu odnowy naskórka. Pokryta łupieżem skóra głowy jest idealną pożywką dla bakterii i grzybów, których żerowanie odczuwamy jako nieprzyjemne swędzenie. Z tego powodu należy działać szybko. Jak?

Przynajmniej dwa razy w tygodniu należy myć głowę szamponem przeciwłupieżowym. Podczas mycia energicznie masujemy głowę, aby odkleić łuski łupieżu. Płuczemy ją długo i w wodze o niezbyt wysokiej temperaturze. Kiedy problem minie, nadal używamy szamponu przeciwłupieżowego, ale rzadziej ‒ raz na dwa tygodnie. Jeżeli po sześciu tygodniach stosowania specjalnego szamponu łupież nadal się sypie, należy udać się do dermatologa.

Jakie są włosy przetłuszczające się i jak je pielęgnować?

Zbyt gruba warstwa sebum, która powstaje w wyniku nadprodukcji gruczołów łojowych, nie pozwala odparować nadmiaru zgromadzonej we włosach wody. Z tego powodu włosy tracą puszystość oraz stają się wiotkie i trudne do ułożenia nawet kilka godzin po myciu. To włosy przetłuszczające się.

Jak je pielęgnować? Włosy przetłuszczające się nie powinny być zbyt intensywnie ocierane podczas osuszania ręcznikiem ani energicznie szczotkowane. Nie należy ich myć w gorącej wodzie i w szamponach niskiej jakości. Włosy przetłuszczające się można myć codziennie, ale tylko w łagodnym, przeznaczonym do nich szamponie. Dopuszczalne są też balsamy i odżywki, najlepiej z tej samej serii co szampon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *