Polub swoją diastemę, czyli o seksownej przerwie między zębami
Czy dziura w zębach może być seksowna? Diastema to źródło podziałów. Dla jednych jest powodem do dumy, dla innych źródłem kompleksów. Georgia May Jagger, Madonna, Vanessa Paradis to gwiazdy światowego formatu, które bez skrępowania prezentują przerwę między jedynkami. Czym tak właściwie jest diastema? Czy należy się jej wstydzić?
Diastema jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale także stomatologicznej. Przerwa między górnymi siekaczami wbrew pozorom jest dość powszechnie spotykana. Problematyczna wydaje się najbardziej kwestia estetyczna. O ile diastema nie ma większego wpływu na funkcjonowanie zgryzu, o tyle jej wygląd uznawany jest za nieestetyczny. Samo występowanie przerw między zębami rozpatruje się w kategorii patologii ortodontycznych.
Wyróżniamy trzy rodzaje diastem wg przyczyny :
- PRAWDZIWA – wynik przerostu wędzidełka wargi (błony łączącej wargę z dziąsłem);
- RZEKOMA – efekt np. braku siekaczy bocznych, mikrodoncji lub hiperdoncji;
- FIZJOLOGICZNA – jeden z etapów wyrzynania się stałych zębów siecznych bocznych.
Jednocześnie rozróżniamy trzy rodzaje diastem wg ustawienia siekaczy:
- RÓWNOLEGŁA – zęby ułożone równolegle;
- ZBIEŻNA – korony zębów skierowane do siebie;
- ROZBIEŻNA – korzenie zębów skierowane do siebie.
Głównym problemem, jaki wiąże się z diastemą, są przede wszystkim kompleksy. Osoby o szerzej rozstawionych siekaczach zazwyczaj czują się niekomfortowo, mimo że taka wada zgryzu w żaden sposób nie przeszkadza w codziennym życiu. Diastemy poniżej 2 mm szerokości w ogóle nie są traktowane jako problem stomatologiczny. Z drugiej strony bardzo wiele osób (niekoniecznie posiadaczy przerwy między siekaczami) uważa diastemę za seksowny, wyróżniający i urokliwy atut. Ba, wiele z modelek właśnie temu znakowi rozpoznawczemu zawdzięcza swoją karierę. Diastema nadaje bowiem twarzy bardzo ciekawego, charakterystycznego wyglądu.
Przerwę między jedynkami da się oczywiście usunąć. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny sprawdzi się w każdym rodzaju diastemy. Korekcja za pomocą leczenia ortodontycznego wyprostuje zęby i usunie przerwy między nimi. Przed założeniem aparatu może być wymagane np. usunięcie zbędnego zęba lub podcięcie wędzidełka.
Dodaj komentarz