Kwasy kosmetyczne AHA i BHA. Czym są i jak je stosowac?

Kwasy kosmetyczne to zyskujące popularność surowce, używane do produkcji zarówno kosmetyków do domowej pielęgnacji skóry, jak i tych używanych w gabinetach kosmetycznych. Sięgamy po nie głównie jesienią i zimą, kiedy pogoda pozwala na wprowadzenie ich do codziennej pielęgnacji. Czym są kwasy AHA i BHA oraz jak działają na skórę? Odpowiadamy. 

Rodzaje kwasów kosmetycznych: czym są i jak działają?

Kwasy kosmetyczne to substancje naturalnie występujące w przyrodzie. Do produkcji kosmetyków wykorzystuje się kwasy pozyskiwane chemiczne, jednak swoją strukturą przypominają te roślinne. Kwasy znajdziemy w składach toników, peelingów, serów, kremów i maści. Odpowiednio dobrane, mogą być stosowane do cery normalnej, mieszanej i tłustej, a także wrażliwej, trądzikowej i suchej. 

Kwasy kosmetyczne to substancje zaliczane do grupy hydroksykwasów, zawierające w swojej strukturze grupę karboksylową oraz hydroksylową. Możemy podzielić je na dwie główne grupy: AHA i BHA. Każda oferuje inne działanie na konkretny rodzaj skóry. 

Kwasy AHA, czyli rozpuszczalne w wodzie kwasy α-hydroksylowe, to m.in kwas: migdałowy, mlekowy, glikolowy, jabłkowy, winowy czy cytrynowy. Działają silnie złuszczająco. Polecane są posiadaczom cery tłustej, mieszanej i trądzikowej, a także tej, która wymaga dogłębnego oczyszczenia.

Do kwasów BHA, czyli kwasów  β-hydroksylowych, zalicza się kwas salicylowy (oraz jego pochodne), który jest rozpuszczalny w tłuszczach. Dzięki tej właściwości z łatwością przenika przez barierę hydrolipidową w głąb skóry, gdzie regulują pracę gruczołów łojowych i ilość wydzielanego przez nie sebum. Kwasy BHA polecane są do zwalczania wyprysków, wągrów, przebarwień i blizn potrądzikowych. Kwas salicylowy, przez swoje właściwości bakterio- i wirusobójcze, przeciwdziała powstawaniu nowych stanów zapalnych i zaskórników. 

Kwasy kosmetyczne – działanie na skórę

Kwasy to substancje powszechnie obecne w składach kosmetyków do codziennej skóry. Właściwości kwasów to m.in. działanie:

– złuszczające, 
– nawilżające, 
– przeciwbakteryjne,
– wygładzające, 
– odmładzające,
– zmniejszające przebarwienia, 
– antyoksydacyjne,
– seboregulujące (regulujące wydzielanie sebum),
– przeciwtrądzikowe. 

Kwasy AHA i BHA – jak stosować?

Kwasy kosmetyczne spotkasz w wielu kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Sięgając po tego typu produkty, zacznij od niskiego stężenia kwasów w ich składach. Obserwuj reakcję skóry i przyzwyczaj ją do nowej substancji – dopiero wtedy zwiększają stężenie. 
– Preparaty z kwasami stosuj na noc, a w dzień nakładaj na skórę kosmetyk chroniący przed promieniowaniem słonecznym.
– Unikaj aplikacji produktów zawierających kwasy w okolicy oczu i ust. 
– Ogranicz opalanie. 
– Nie stosuj kwasów: w ciąży i podczas karmienia piersią, w przypadku łuszczycy, AZS, otwartych raz i opryszczki, w trakcie farmakoterapii retinoidami.