Co szkodzi skórze twarzy?

Nałogowe palenie papierosów i regularne wizyty w solarium w oczywisty sposób szkodzą skórze. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że równie ujemny wpływ na jej kondycję ma na przykład nadmierne złuszczanie skóry i stosowanie wielu preparatów odmładzających jednocześnie. Dowiedz się, co jeszcze szkodzi skórze twarzy.

Wyciskanie pryszczy

Podczas gdy pryszcz będzie widoczny na twarzy tylko przez kilka dni, zaczerwienienie i brązowe przebarwienia skóry po jego wyciskaniu mogą pozostać na niej nawet na kilka lat.

Wyciskanie pryszczy nasila trądzik i pozostawia blizny. Aby przyspieszyć gojenie wyprysków, należy użyć specjalistycznych preparatów z apteki lub ewentualnie drogerii. Skutecznym i najtańszym środkiem jest pasta cynkowa z kwasem salicylowym. Jeżeli trądzik jest uciążliwy, warto zgłosić się do dermatologa.

Zbyt częste oblizywanie ust

Niektóre osoby, które mają przesuszone usta, potrzebują uczucia ich ciągłego nawilżenia. Jeżeli brakuje im pomadki, kompulsywnie oblizują wargi. Ten sposób nawilżania jest bezskuteczny i pogarsza sprawę, ponieważ gdy woda zawarta w ślinie odparuje, pozostawi usta wysuszone i popękane.

W celu nawilżenia ust należy stosować pomadki wzbogacone o składniki takie jak aloes czy masło shea.

Jednorazowa aplikacja kremu z filtrem

Nawet krem z najwyższym filtrem nie zapewni skórze ochrony przeciwsłonecznej, gdy zostanie zaaplikowany tylko raz. Co ciekawe, krem SPF 50 chroni jedynie odrobinę lepiej niż krem SPF 30, który blokuje nawet do 95% promieniowania UV.

Aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed słońcem, posmaruj ciało kremem z filtrem pół godziny przed ekspozycją na słońce i ponawiaj jego aplikację co 2-4 godziny i po każdym wyjściu z wody.

Nadmierne złuszczanie twarzy

Złuszczanie twarzy jest wskazane, zwłaszcza przy cerze tłustej lub skłonnej do wyprysków. W takim przypadku peeling należy wykonywać nawet 2 razy w tygodniu. Skórze normalnej i wrażliwej wystarczy jeden taki zabieg w tygodniu. Ważne, żeby gruboziarniste peelingi zastępować peelingami łagodnymi, na przykład enzymatycznymi.

Zbyt częste złuszczanie twarzy prowadzi do powstawania plam i innych podrażnień na twarzy. Ponadto niszczy barierę ochronną skóry, przez co nowy naskórek nie ma czasu na odbudowę. W konsekwencji skóra staje się nadwrażliwa na podrażnienia, co skutkuje powstawaniem stanów zapalnych i przedwczesnym starzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *