Ważny etap w pielęgnacji – tonizowanie

Tonizowanie skóry jest bardzo wazne po etapie oczyszczania. Właściwie jest to etap obowiązkowy. Ma na celu przywrócenie skórze naturalnego pH, co ma znaczący wpływ na utrzymanie cery w dobrej kondycji. 

Dlaczego tonizowanie skóry jest ważne?

Tonizowanie neutralizuje odczyn skóry. Najprościej mówiąc – przywraca jej równowagę. Usuwa ze skóry zanieczyszczenia, a jego zadaniem jest silne nawilżenie. W tym celu najlepiej sprawdzą się toniki oraz hydrolaty. Najlepiej, żeby nie zawierały alkoholu, ponieważ to może dać odwrotny efekt do zamierzonego, tj. wysuszyć skórę. Wilgotna skóra lepiej przyswaja składniki pielęgnacyjne.

Co to są hydrolaty?

To nic innego jak wody roślinne czy kwiatowe. Znajdziemy je w coraz większej liczbie sklepów, ponieważ stają się popularniejsze. Powstaje podczas destylacji roślin, zawiera więc części składowe i olejek eteryczny.

Dlaczego hydrolaty są warte uwagi?

Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę w formie toniku lub wody odświeżającej. Są bardzo delikatne, więc bez problemu można je używać w okolicach oczu. Bardzo wygodne w użyciu, a przede wszystkim bezpieczne. Można je stosować w każdym wieku. Co ciekawe, jeżeli chcesz wzmocnić ich działanie, możesz je ze sobą mieszać. Nie podrażniają i nie zawierają sztucznych substancji.

Jak dobrać hydrolat?

Zwracaj uwagę, aby w ich składzie były wyłącznie łagodne konserwanty, ponieważ hydrolaty łatwo się psują. Zwracaj uwagę na skład produktu, aby przypadkiem nie wybrać sztucznie perfumowanej wody roślinnej.

Działanie hydrolatu – jak je wzmocnić? 

Dodaj składniki aktywne rozpuszczalne w wodzie. Możesz stworzyć samodzielny tonik albo stosować powstałą esencję roślinną dodatkowo po toniku. Warto dodać do niego witaminę B3 czy inne ekstrakty roślinne. Doskonale sprawdzi się też panthenol, kwas hialuronowy, ceramidy, kolagen i proteiny roślinne.

Jak stosować toniki i hydrolaty?

Stosujemy je, przecierając skórę płatkiem kosmetycznym, co pomoże nam w usunięciu zanieczyszczeń ze skóry. Rano może to zastąpić inne produkty myjące. Oczywiście wtedy, gdy nasza skóra nie jest tłusta po przebudzeniu.

Podsumowanie

Przywrócenie skórze naturalnego pH jest bardzo ważne, jeżeli chcemy zachować cerę w nienagannej kondycji. Produkty do tonizacji sprawiają, że skóra lepiej przyswaja składniki pielęgnacyjne zawarte w kremach i innych kosmetykach. Tonizowanie wykonuje się wyłącznie po uprzednim oczyszczeniu skóry.

Hydrolat jest najłagodniejszą formą toniku, dlatego powinien zagościć na twojej półce na dłużej. Postaw na łagodne, delikatne kosmetyki w codziennej pielęgnacji, a przekonasz się, jak piękna może być twoja skóra. Stosuj go rano i wieczorem, a ukoi, odświeży i wyciszy cerę. Proces oczyszczania nie wystarczy. Warto pamiętać, że tonik musi być dopasowany do naszych potrzeb, tak jak każdy kosmetyk. Inaczej nie będzie skuteczny.

Musimy zacząć zdawać sobie sprawę, jak ważna jest tonizacja, jeżeli chcemy, aby nasza cera wyglądała świeżo, młodo i pięknie. Brzmi zachęcająco, prawda?