Makijaż gluten free? Czemu nie!

Moda na dietę bezglutenową trwa. A co powiedziałabyś na makijaż gluten free? To najnowszy trend w sztuce wizażu i pielęgnacji cery. Dowiedz się, o co chodzi. Sprawdź, jak zrobić makijaż kosmetykami bez glutenu i gdzie takie znaleźć.

Czym jest gluten? To mieszanina białek roślinnych, które znajdziemy między innymi w pszenicy, życie i jęczmieniu. To właśnie one sprawiają, że pieczywo wyrasta chrupiące i pyszne. Są jednak osoby, które świadomie decydują się na dietę bezglutenową. Twierdzą, że jest o wiele zdrowsza, a organizm szybciej spala niepotrzebne kalorie. Ale co gluten ma wspólnego z kosmetykami? Okazuje się, że bardzo wiele. Otóż niektóre produkty pielęgnacyjne zawierają proteiny zboża. Spełniają one istotne funkcje w pielęgnacji skóry ciała i twarzy, a także włosów. Mają działanie przeciwutleniające, łagodzące i odżywcze. Ponadto, doskonale nawilżają i zmiękczają skórę.

Niestety, niektóre osoby, a dokładnie 6% populacji, są uczulone na gluten. Objawia się to wysypką, katarem, pokrzywką skórną i ostrymi stanami zapalnymi skóry. Jeżeli takie objawy występują i u ciebie, powinnaś wymienić kosmetyki na te, które nie zawierają pochodnych zbóż. A do tych ostatnich zaliczymy między innymi: hordeum vulgare (pochodna jęczmienia, ma zastosowanie w kosmetykach chroniących przed słońcem i ujędrniających skórę), triticum vulgare (pochodna pszenicy wykorzystywana w kremach nawilżających), avena sativa (ekstrakt z owsa, stanowi składnik mydeł, szamponów i lakierów do włosów).

Co zrobić, jeśli dostałaś uczulenia na kosmetyk z zawartością glutenu? Natychmiast go odstaw, a w przypadku ostrej reakcji alergicznej idź do lekarza dermatologa. On na pewno doradzi, co zrobić. W złagodzeniu podrażnień pomoże ci olejek z drzewa herbacianego. Produkt ma działanie antybakteryjne i kojące. Niweluje wszelkie stany zapalne, pomaga w leczeniu trądziku i rozjaśnianiu zaczerwienionej cery. A gdzie kupić kosmetyki gluten free? Szukaj ich w sklepach zielarskich lub własnoręcznie sporządzaj w domu z roślin rosnących na łące lub w twoim ogródku. Pamiętaj tylko, żeby unikać zbóż. W ten sposób twoja buzia będzie piękna, a skóra zdrowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *