Blizny potrądzikowe. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Przebarwienia skórne po trądziku to wbrew pozorom problem, który dotyka nie tylko nastolatków. Coraz częściej trądzik i blizny, które po nim zostają, są utrapieniem osób, które przekroczyły 30 rok życia. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się śladów, przebarwień i blizn potrądzikowych, a przede wszystkim jak im zapobiegać.

Trądzik, czyli choroba naszych czasów

Dawniej trądzik dotyczył przede wszystkim młodych osób, które właśnie wchodziły w okres dojrzewania. Burza hormonów sprawiała, że na twarzy pojawiały się wypryski i niedoskonałości, ale problem mijał wraz z unormowaniem się gospodarki hormonalnej.

Dziś trądzik to dużo poważniejszy problem, który nie mija samoistnie, a do tego coraz częściej dotyczy również dorosłych. Przyczynia się do niego m.in. zanieczyszczenie środowiska, stres i pęd życia, zmiana naszych nawyków żywieniowych (najczęściej na te złe).

A skoro jest trądzik, to bardzo często są też blizny, które po nim pozostają.

Blizny po trądziku – blizny zanikowe

Trądzik jest chorobą skóry, której towarzyszy przewlekły stan zapalny. Nasz układ odpornościowy zwalcza go, wspomagając jednocześnie gojenie uszkodzonej tkanki skórnej.

Ważne jest jednak, aby leczenie trądziku przeprowadzić w odpowiedni sposób! Istotna jest kolejność – trzeba najpierw wyeliminować bakterie zalegające na skórze i zlikwidować stan zapalny, aby pozbyć się przyczyn trądziku.

Jeśli tego nie zrobimy, proces gojenia będzie zaburzony, bo nowo powstająca podczas regeneracji tkanka będzie nieprawidłowo zbudowana – pojawią się nieestetyczne blizny potrądzikowej, nazywane też bliznami zanikowymi. Ich wielkość i głębokość jest uzależniona od zaawansowania trądziku i stopnia zaburzenia gojenia się skóry w miejscu wyprysku.

Blizna a przebarwienie po trądziku

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów o tym, czym różni się przebarwienie po trądziku od blizny potrądzikowej. To dwie różne rzeczy!

  • Przebarwienie po trądziku to np. czerwona plamka, która zostaje po świeżo wygojonym wyprysku. Jest to końcowy etap gojenia się trądziku, który może utrzymywać się na skórze nawet kilka miesięcy, ale zawsze znika.
  • Blizna potrądzikowa jest natomiast wtedy, gdy skóra zostaje trwale uszkodzona i zmiana skórna ma charakter stały. Bardzo często może być wgłębiona lub wręcz przeciwnie zgrubiona, mieć różny kształt i kolor.

Jak zapobiegać bliznom potrądzikowym?

Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy uchronić się przed bliznami po trądziku. Najskuteczniejsze zapobieganie to oczywiście odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej – jej oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie, ale też działanie przeciwzapalne, dzięki któremu minimalizujemy największy z problemów.

Bardzo dobrze sprawdzają się tu peelingi kawitacyjne, peelingi kwasami lub delikatna mikrodermabrazja, które możemy wykonywać profilaktycznie raz w miesiącu. Do tego odpowiednia dieta, zróżnicowana, zdrowa i bogata w witaminy oraz przeciwutleniacze (oczywiście niezbyt pikantna).

Pamiętajmy też, że najgorsze, co możemy zrobić swojej cerze dotkniętej trądzikiem, to jej przesuszanie. Ona też potrzebuje nawilżenia. Jeśli go nie dostanie, gruczoły łojowe zaczną wariować, skóra będzie się mocniej przetłuszczała, a trądzik rozwinie się jeszcze bardziej. Nawilżanie jest więc podstawą zapobiegania bliznom potrądzikowym, jak i samemu trądzikowi.

Jak zlikwidować blizny po trądziku?

Jeśli nie uda nam się uchronić przed bliznami potrądzikowymi, nic nie szkodzi. Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy się ich pozbyć.

Najskuteczniejsza jest laseroterapia, która doskonale radzi sobie z bliznami. Można wykorzystać zabiegi laserem bromkowo-miedziowym lub światłem LED – oba tak samo skuteczne, choć przeznaczone do problemu o innym nasileniu. Jeśli wybierzemy się do sprawdzonego gabinetu, kosmetolog z pewnością pomoże dobrać właściwy zabieg dla naszej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *