Atopowe zapalenie skóry. Pielęgnacja, kosmetyki i leczenie
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i uciążliwa choroba. Wywołują ją zanieczyszczenie środowiska, uwarunkowania genetyczne i zaburzenia układu immunologicznego. Mimo ostrego przebiegu z AZS można normalnie funkcjonować. Wystarczy odpowiednio zadbać o skórę i przestrzegać kilku urodowych zasad.
Jak objawia się AZS?
Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy świąd i występowanie gronkowca złocistego na powierzchni skóry. Wyróżnia się trzy rodzaje AZS uzależnione od wieku pacjenta. W okresie niemowlęcym mogą pojawić się wypryski i grudki, a pachowe, pachwinowe i szyjne węzły chłonne mogą być powiększone. U dzieci do lat pięciu zmiany skórne są zlokalizowane na zgięciach łokciowych i podkolanowych, a na naskórku pojawiają się grudki i strupy. Osoby w wieku 6-20 lat mają przeważnie grudki, nadżerki, suche lub wilgotne strupy. Zmiany te pojawiają się na grzbiecie dłoni i stóp oraz na twarzy.
Leczenie skórnych zmian w AZS
Sposób leczenia należy dobrać indywidualnie do pacjenta. W terapii bierze się pod uwagę choroby towarzyszące, rozległość skórnych zmian i alergie. Na podstawie uczulenia dobiera się odpowiednie leki i przeprowadza się odczulanie. Leczenie polega na podawaniu preparatów antyhistaminowych wraz z relanium lub hydroksyzyną. Często bywa tak, że po zmniejszeniu dawki leku objawy wracają. Natomiast w przypadku poważniejszych skórnych zmian stosuje się antybiotyki.
Zewnętrzne leczenie zmian skórnych
Leczenie zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry polega na odbudowaniu ochronnej bariery hydrolipidowej. Wraz z rozwojem choroby ubywa w niej ceramidów, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Zewnętrzne leczenie to przede wszystkim stosowanie kremów lub maści o działaniu łagodzącym. W trackie terapii zaleca się również nawilżanie skóry emolietnami lub mocznikiem zaraz po kąpieli. Emolienty mogą być stosowane nawet dwa lub trzy razy dziennie. Jesienią i zimą zmiany skórne należy traktować sztucznym światłem. Okazuje się bowiem, że pod wpływem działania promieni słonecznych objawy AZS ustępują. Ważne jest unikanie produktów z detergentami, ograniczenie sytuacji stresowych, przebywanie w pomieszczeniach, w których nie ma klimatyzacji lub silnego ogrzewania. Nawet pocenie się sprzyja powstawaniu wyprysków. Dlatego zaleca się noszenie przewiewnej bawełnianej odzieży.
Dodaj komentarz