Atopowe zapalenie skóry. Pielęgnacja, kosmetyki i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i uciążliwa choroba. Wywołują ją zanieczyszczenie środowiska, uwarunkowania genetyczne i zaburzenia układu immunologicznego. Mimo ostrego przebiegu z AZS można normalnie funkcjonować. Wystarczy odpowiednio zadbać o skórę i przestrzegać kilku urodowych zasad.

Jak objawia się AZS?

Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy świąd i występowanie gronkowca złocistego na powierzchni skóry. Wyróżnia się trzy rodzaje AZS uzależnione od wieku pacjenta. W okresie niemowlęcym mogą pojawić się wypryski i grudki, a pachowe, pachwinowe i szyjne węzły chłonne mogą być powiększone. U dzieci do lat pięciu zmiany skórne są zlokalizowane na zgięciach łokciowych i podkolanowych, a na naskórku pojawiają się grudki i strupy. Osoby w wieku 6-20 lat mają przeważnie grudki, nadżerki, suche lub wilgotne strupy. Zmiany te pojawiają się na grzbiecie dłoni i stóp oraz na twarzy.

Leczenie skórnych zmian w AZS

Sposób leczenia należy dobrać indywidualnie do pacjenta. W terapii bierze się pod uwagę choroby towarzyszące, rozległość skórnych zmian i alergie. Na podstawie uczulenia dobiera się odpowiednie leki i przeprowadza się odczulanie. Leczenie polega na podawaniu preparatów antyhistaminowych wraz z relanium lub hydroksyzyną. Często bywa tak, że po zmniejszeniu dawki leku objawy wracają. Natomiast w przypadku poważniejszych skórnych zmian stosuje się antybiotyki.

Zewnętrzne leczenie zmian skórnych

Leczenie zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry polega na odbudowaniu ochronnej bariery hydrolipidowej. Wraz z rozwojem choroby ubywa w niej ceramidów, czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Zewnętrzne leczenie to przede wszystkim stosowanie kremów lub maści o działaniu łagodzącym. W trackie terapii zaleca się również nawilżanie skóry emolietnami lub mocznikiem zaraz po kąpieli. Emolienty mogą być stosowane nawet dwa lub trzy razy dziennie. Jesienią i zimą zmiany skórne należy traktować sztucznym światłem. Okazuje się bowiem, że pod wpływem działania promieni słonecznych objawy AZS ustępują. Ważne jest unikanie produktów z detergentami, ograniczenie sytuacji stresowych, przebywanie w pomieszczeniach, w których nie ma klimatyzacji lub silnego ogrzewania. Nawet pocenie się sprzyja powstawaniu wyprysków. Dlatego zaleca się noszenie przewiewnej bawełnianej odzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *