Za co pokochasz olej lniany – cudowny kosmetyk i lek

Olej lniany – jeden z najpopularniejszych tłoczonych na zimno i nierafinowanych skarbów o właściwościach zdrowotnych i niezwykle silnych właściwościach kosmetycznych. Ostatnimi czasy zyskał sporą konkurencje w dziedzinie kosmetyki i kosmetologii, ponieważ rynek zalała fala wielu najróżniejszych naturalnych olejków, a mimo to olej lniany wciąż nie daje się zdeklasować. Len to jedna z najcenniejszych roślin, jakie stworzyła natura. Za co pokochasz olej lniany i dlaczego warto mieć go nie tylko w kuchni, ale też na półce w łazience?

Olej lniany – właściwości i skład

Aby olej lniany był skuteczny i działał jako doskonały kosmetyk oraz lek, musi to być olej tłoczony na zimno w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza, nieoczyszczony, wysokolinolenowy.

Olej lniany musi bowiem zawierać odpowiednie proporcje kwasów omega-3 i omega-6, a te zachować myszą swoje naturalne struktury i co za tym idzie – właściwości biologiczne. Tylko odpowiednie tłoczenie i obróbka pozwalają na to, by olej lniany zachował owe cenne właściwości i unikalne, cenne dla ludzkiego organizmu proporcje kwasów. Ilość kwasów omega-3 w oleju lnianym wysokolinolenowym musi wynosić przynajmniej 50%.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe to klucz do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ponieważ nie jest on w stanie sam ich wytworzyć – omega muszą być dostarczane z zewnątrz. Omega-3 są m.in. istotnym budulcem komórek naszego organizmu. Stosunek (czyli proporcje) kwasów omega-3 do omega-6 powinny wynosić 1:5.

Olej lniany jest ponadto bogaty w lignany, czyli fitoestrogeny – są one zbliżone do ludzkich estrogenów i ściśle z nimi współpracują. Mają one właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Chronią przed złym cholesterolem i osteoporozą, a także atakiem wolnych rodników na organizm.

Olej lniany – działanie i wpływ na organizm

  • Reguluje poziom proporcje hormonów w organizmie.
  • Reguluje cykl miesiączkowy.
  • Łagodzi objawy menopauzy.
  • Usprawnia mechanizmy obronne skóry.
  • Ma doskonały wpływ na układ trawienny.
  • Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.
  • Dba o układ nerwowy.
  • Zapobiega miażdżycy.
  • Dba o mózg i zdrowie psychiczne.

Olej lniany działanie i wpływ na skórę i włosy

To aspekt, który w naszym artykule jest najistotniejszym aspektem działania i właściwości oleju lnianego. Świetnie nadaje się on bowiem do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Stosuje się go na twarz, oraz na całe ciało.

Olej lniany jest szczególnie polecany do skóry wrażliwej, przesuszonej, szorstkiej, z tendencją do łuszczenia się, delikatnej a także alergicznej lub skłonnej do alergii. Ceniony jest za to, ze doskonale odżywia i wzmacnia skórę, a ponadto nadaje jej zdrowy wygląd. Olej lniany pomaga walczyć z cellulitem. Szybko się wchłania, nie zapycha porów skóry i nie działa komedogennie.

Ze względu na obecność w oleju kwasu ALA (omega-3) nadaje się on także do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, ze skłonnością do zaskórników. Wspomniany kwas ALA zapewnia prawidłową ilość łoju skórnego, zapobiega zatkaniu ujść gruczołów łojowych i nie powoduje zaskórników czy wągrów.

Co więcej: olej lniany świetnie nawilża warstwę rogową skóry, poprawia jej elastyczność, spłyca zmarszczki i domyka pory.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju lnianym poprawiają elastyczność, sprężystość oraz konsystencję skóry. Dodatkowym jego plusem jest to, ze olej lniany wspomaga leczenie egzemy, łuszczycy, wszelkiego rodzaju podrażnień czy owrzodzeń, przyspiesza gojenie i zabliźnianie się ran, a także łagodzi przebieg i formy trądziku różowatego, nie dopuszcza do kolejnych wyprysków.

Spożywanie oleju lnianego pozwoli również odżywić włosy i paznokcie, których stan pogarsza się w wyniku niedoboru kwasów omega-3. Oprócz suplementacji lub spożywaniu czystego, tłoczonego na zimno oleju lnianego doskonale zadziała na włosy tzw. olejowanie.

Olejowanie włosów to zabieg, który przypomina swą forma i wykonaniem maskę na włosy. Olej lniany nałożony na skórę głowy i pasma zwalcza ich matowość i suchość. Włosy odzyskują kondycję ich struktura poprawia się a pasma staja się mocniejsze i wolniej niszczeją.

Doskonale działa również olej lniany wcierany co wieczór w paznokcie – dzięki niemu zyskują one nawilżenie, sprężystość i stają się odporne na zniszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *