Brwi – ciekawostki i fakty, o których większość z nas nie miała pojęcia
Czy wiesz, że brwi spełniają nie tylko funkcję ozdobną, lecz także ochronną? Służą też do wyrażania emocji. Dzięki makijażowi brwi możemy odmienić swój wizerunek, ale najpierw musimy o nie odpowiednio zadbać. Warto na początek poznać kilka ciekawostek i faktów związanych z brwiami.
- Najważniejszą funkcją brwi jest ochrona oczu przed wilgocią, potem, deszczem. Wygięty kształt brwi odprowadza wodę na boki twarzy i umożliwia jej swobodne spływanie. Dzięki temu oczy są suche, a zdolność widzenia niczym nieograniczona.
- W brwi znajduje się około 250 włosków. Jednak według niektórych źródeł brwi, które nigdy nie były regulowane, mogą składać się aż z 1100 włosków. A jak jest z długością? Rekord w dziedzinie najdłuższych brwi padł w 2008 roku i pochodził z Japonii. Brew zwycięzcy liczyła aż 15 cm.
- Cykl życia jednego włoska w łuku brwiowym wynosi około 4 miesięcy. Dokładnie po tym czasie stare włoski wypadają, żeby zrobić miejsce nowym.
- Brwi są ważnym czynnikiem w identyfikacji twarzy i sygnalizowaniu emocji. Za ich ruch odpowiada 12 mięśni, m. in.: mięsień potyliczno-czołowy i mięsień podłużny nosa. Dzięki nim potrafimy wyrazić zdziwienie, złość i wiele innych emocji. Jednak nie zawsze mamy kontrolę nad brwiami. Zdarza się tak, że niezależnie od naszej woli unoszą się, gdy podnosimy głos.
- Wiele ssaków ma brwi, które wyrażają emocje. Jednak człowiek jest jedynym przedstawicielem tego gatunku, którego brwi znajdują się na gołej skórze. Dzięki takiemu rozwiązaniu w ewolucji brwi są lepiej widoczne, a my możemy szybciej odczytać emocje.
- Z mieszków włosowych na głowie wyrasta niekiedy dwa lub trzy włosy; podobnie jest z rzęsami. Brwi jednak rosną inaczej. Z jednego mieszka włosowego wyrasta jeden włosek.
- Czy wiesz, że całkowicie zgolone brwi potrzebują aż roku, żeby odrosnąć i mieć znów naturalny wygląd?
- Przez wieki zmieniała się moda na wygląd brwi. W starożytności podkreślano je na wzór bogów lub łączono w jedną długą brew. Średniowiecze lansowało zupełnie inny wizerunek kobiet. Modne były wysokie czoła, dlatego golono brwi i część włosów. Dziś mocny jest trend malowania brwi lub pozostawienia ich naturalnymi przy niewielkiej ingerencji.
Dodaj komentarz