Jak działają kwasy na skórę? Rodzaje, właściwości, efekty

Jednym z popularnych zabiegów kosmetycznych oferowanych przez wiele salonów są kwasy, nazywane także peelingiem chemicznym. Sprawdzają się w bardzo wielu skórnych problemach, i to nie tylko tych zlokalizowanych na twarzy. Jeżeli zmagasz się z rozstępami, zmarszczkami lub popękanymi naczyniami skórnymi, to kuracja kwasami jest w sam raz dla ciebie.

Co to są kwasy?

Zabieg z kwasami (peeling chemiczny) daje możliwość dopasowania indywidualnej pielęgnacji do rodzaju cery i jej problemów. Głównym zadaniem kuracji jest aktywacja procesów regeneracyjnych i naprawczych. Kwasy obecne na rynku kosmetycznym różnią się między sobą siłą działania, poziomem złuszczania i drażnienia skóry.

Jak działają kwasy?

Do rodzaju skóry i jej problemów dobiera się kwasy w odpowiednim stężeniu i pH. Substancje te przenikają w głębsze warstwy skóry, w wyniku czego dochodzi do złuszczania naskórka i odsłonięcia świeżej i zdrowej warstwy, przez którą aktywne składniki innych kosmetyków będą mogły swobodnie przenikać i inicjować regenerację skóry.

Dzięki kwasom skóra może złuszczać się w różnorodny sposób: pyłkowy (niezauważalny dla oka), płatkowy (widoczne łuski odrywające się od skóry, których nie wolno zrywać). W obu przypadkach procesy zachodzą zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz skóry. Poza tym kwasy dobiera się tak, żeby ich działanie było bezpieczne dla skóry niezależnie od pory roku i czasu, w jakim poddajemy się kuracji.

Peeling chemiczny – wskazania

Zabieg chemicznego złuszczania skóry sprawdzi się u osób, które mają problem z utratą jędrności, zmarszczkami, przebarwieniami, trądzikiem, rumieniem, utratą nawilżenia, popękanymi naczyniami krwionośnymi, rozstępami. Co więcej różnorodne kwasy można łączyć podczas jednego zabiegu i otrzymywać jeszcze lepsze efekty.

Peeling chemiczny – rodzaje kwasów

Podstawowy podział peelingów chemicznych wygląda następująco:

  • powierzchniowe – delikatnie złuszczają warstwę rogową naskórka, poprawiają kondycję skóry, poprawiają koloryt skóry, redukują rumień, rozjaśniają przebarwienia, nawilżają, ujędrniają i oczyszczają pory skóry. Zabieg wykonuje się w serii co dwa tygodnie;
  • średnio-głębokie i głębokie – redukują blizny, przebarwienia i głębokie zmarszczki. Ich działanie polega na wywołaniu silnego stanu zapalnego, w wyniku czego dochodzi do intensywnego złuszczania naskórka. Czas regeneracji pomiędzy zabiegami wynosi od 14 do 32 dni w zależności od rodzaju zastosowanego roztworu.

Kwasy a problem skóry

Kwasy dobiera się do konkretnego problemu skóry.

  • kwas glikolowy lub TCA – głębokie zmarszczki, blizny i rozstępy;
  • migdałowy, ferulowy, hydroksybursztynowy – drobne zmarszczki i działanie przeciwstarzeniowe;
  • laktobionowy, azelainowy, askorbinowy – cera naczyniowa i wrażliwa;
  • mlekowy, fitowy, migdałowy, azelainowy – przebarwienia;
  • salicylowy, pirogronowy, shikimowy, azelainowy – trądzik, cera tłusta i mieszana;
  • migdałowy, fitowy, mlekowy, laktobionowy – cera sucha i odwodniona.

Peeling chemiczny – zalecenia po zabiegu

W trackie trwania kuracji i około miesiąca po niej należy stosować filtry UV. Nie wolno zdrapywać łuszczącego się naskórka. Trzeba zmienić poszewkę poduszki i ręcznik do twarzy na świeży. Nie należy także dotykać dłońmi buzi. Przez kilka dni nie wolno chodzić na basen, saunę lub siłownię. Jeżeli twoja cera łuszczy się intensywnie, weź zwolnienie z pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *