Czy lakier hybrydowy niszczy paznokcie?
Zdania na temat lakieru hybrydowego są podzielone. Niektóre kobiety uważają hybrydę za najwygodniejszą formę manicure’u, inne stosują ją tylko doraźnie. Są i takie, które całkowicie wykluczyły hybrydę; swoją decyzję motywują tym, że ta technika niszczy i wysusza paznokcie. Jak jest naprawdę? Czy lakier hybrydowy rzeczywiście niszczy paznokcie? Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć hybrydę? Jak zregenerować paznokcie po nieudanym zabiegu hybrydowym i dlaczego nie wolno zdejmować hybrydy samodzielnie?
Czy lakier hybrydowy z założenia niszczy paznokcie?
Kosmetyczki i stylistki paznokci są zgodne: prawidłowo wykonana i profesjonalnie usunięta hybryda, która została nałożona na zdrowe paznokcie, nie niszczy ich i jest w pełni bezpieczna. Istotne w manicurze hybrydowym są stałe przerwy. Tym, co ma znaczenie, jest także odpowiedni dobór produktów do paznokci. Warto wybierać specjalistyczne bazy pod lakier hybrydowy, które ograniczają do minimum ryzyko uszkodzenia płytki. Takie preparaty zawierają proteiny jedwabiu, kompleks witamin i składniki usztywniające paznokcie.
Bazy pod lakier hybrydowy mają łagodniejsze działanie niż standardowe lakiery podkładowe, mimo to mogą szkodzić niektórym kobietom. Przykład: podczas matowienia płytki paznokcia należy starać się jej nie naruszyć. Z tego powodu należy to robić bardzo delikatnie i za pomocą prawidłowo dobranego pilniczka z odpowiednią gradacją. Poziom gradacji, czyli ziarnistości, jest bardzo ważny, ponieważ nie wszystkie mają zastosowanie w przypadku naturalnej płytki. Ponadto w matowienie płytki nie powinnyśmy wkładać zbyt dużo siły. W przeciwnym razie paznokcie staną się cieńsze, wręcz papierowe.
Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć hybrydę?
Zanim manicurzystka nałoży na paznokcie klientki hybrydę, musi ocenić ich stan; jeżeli paznokcie są zdrowe i nie rozdwajają się, zabieg będzie bezpieczny i trwały. Równie niezbędne jest przygotowanie do hybrydy płytek paznokci i ich okolic, to znaczy ich właściwe opiłowanie, wycięcie skórek oraz oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni paznokci. Lakier należy nakładać tak, aby jego warstwa była dość cienka. Z kolei wolny brzeg paznokcia musi pozostać zamknięty, co zapobiegnie odpryskom lakieru, a co za tym idzie – rozwarstwianiu płytki i łamaniu paznokci.
Przy zdejmowaniu hybrydy trzeba pamiętać o jej początkowym zmatowieniu, które umożliwi równe wchłonięcie płynu do usuwania lakieru hybrydowego. Następnie należy przyłożyć waciki nasączone tym preparatem i owinąć je na kilka minut w sreberka. Warto regularnie sprawdzać, czy lakier nie zaczyna się kruszyć. Jeżeli tak, za pomocą drewnianego patyczka bardzo delikatnie ściągamy hybrydę i ostrożnie polerujemy płytkę paznokcia kostką lub bufferem. Proces zdejmowania hybrydy należy zakończyć klasycznym zabiegiem manicure.
Dlaczego hybryda schodzi sama?
Jest wiele powodów, dla których hybryda schodzi samoistnie. Może to oznaczać, że płytka paznokcia jest zniszczona, miękka lub przesuszona albo przeciwnie – nadmiernie się przetłuszcza. Inną prawdopodobną przyczyną schodzenia hybrydy są problematyczne lub chore paznokcie. Równie dobrze możesz cierpieć na nadpotliwość dłoni lub zaburzenia hormonalne. Winę może ponosić nawet alergia bądź stres. Problem mogą wywołać także względy techniczne takie jak: nałożenie zbyt grubej warstwy lakieru, nieodpowiednie przygotowanie płytki, zastosowanie lakieru hybrydowego złej jakości lub jego niedostateczne utwardzenie w lampie UV/LED.
Jak zregenerować paznokcie po nieudanym zabiegu hybrydowym?
Biały nalot oraz złuszczona, rozdwajająca się i wyschnięta płytka paznokcia to główne oznaki nieudanego zabiegu hybrydowego. Aby je zwalczyć, należy wcierać w paznokcie krzemionkę organiczną, kreatynę, witaminę A i E oraz pyłek pszczeli. Taki zabieg nie tylko nawilża płytkę paznokcia, lecz także pobudza krążenie pod nią. Równie skuteczna okaże się odżywka dostosowana do problemu paznokcia, zwłaszcza na bazie wapnia. Warto także sięgać po olejki, na przykład rycynowy, kokosowy, arganowy lub jojoba, oliwę z oliwek oraz organiczne masło shea.
Olejowanie to dobre rozwiązanie na zniszczone paznokcie. W tym przypadku sprawdzą się zarówno gotowe olejki, jak i autorskie mieszanki. Olejowanie powinno wykonywać się co najmniej 2 razy dziennie i w tym czasie nie należy malować paznokci. Olejki trzeba wmasowywać w macierz paznokcia, płytkę i skórki.
Od czasu do czasu warto zrobić paznokciom przerwę od hybrydy i zastosować odżywkę nawilżającą. Należy nakładać ją przez kilkanaście dni, dopóki nie zobaczymy poprawy.
Czy długotrwałe noszenie hybrydy niszczy paznokcie?
Długość noszenia hybrydy to kwestia osobnicza, bo uzależniona od stanu paznokci. Zbyt długie noszenie hybrydy może powodować przesuszanie paznokci, dlatego między hybrydami warto robić przerwy. Najlepiej będzie oddać się w ręce stylistki paznokci, która udzieli nam fachowej porady.
Wiele kobiet wierzy, że paznokieć musi „oddychać”, tymczasem to nieprawda. Płytka paznokcia jest tkanką martwą, dlatego aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji, wystarczy dbać o łożysko, macierz i tkankę otaczającą paznokieć.
Dlaczego nie wolno zdejmować hybrydy samodzielnie?
W salonach kosmetycznych w celu zdjęcia lakieru hybrydowego stosuje się specjalny płyn, który zawiera aceton i lanolinę zabezpieczającą płytkę paznokcia przed nadmiernym wysuszeniem.
Hybrydę można zdjąć samodzielnie pod warunkiem zastosowania odpowiednich produktów i posiadania elementarnej wiedzy na ten temat. Po pierwsze, nie należy tego robić na siłę. Po drugie, nawet jeżeli lakier zacznie się delikatnie podnosić, nie wolno go odrywać, ponieważ najmniejsze pociągnięcie może spowodować zerwanie warstwy paznokcia i mechaniczne uszkodzenie płytki.
Dodaj komentarz