Mity o retinolu – czy Ty również wciąż w nie wierzysz?

Retinol – czyli wszelkie pochodne witaminy A i różnorodne wariacje wokół A-tematu, zwane ogólnie retinoidami. Krąży o nich więcej plotek, niż o najbardziej skandalizujących gwiazdach kina czy muzyki. To wszelkiego rodzaju mity o retinolu sprawiają, że kochamy go w takim samym stopniu, jak się go obawiamy. Dziś obalimy wszystkie najpopularniejsze mity o retinolu i “oswoimy” nieco pochodna witaminy A.

Najpopularniejsze mity o retinolu i retinoidach

1. MIT: Retinol wygładza skórę, ponieważ ją złuszcza

To prawda, że podczas stosowania kuracji z retinoidami, skóra jest często zaczerwieniona i bywa, że zaczyna się złuszczać. Pochodna wit. A ma jednak całkiem zadanie – działa bowiem na dużo głębszych obszarach skóry, gdzie stymuluje produkcję kolagenu. To właśnie w dlatego cera wydaje się gładsza, a zmarszczki płytsze.

2. MIT: Skóra pod oczami jest za delikatna na retinol

Oczywiście, że skóra pod oczami jest kilkukrotnie cieńsza niż skóra na całej twarzy i że należy jej się szczególne traktowanie oraz specjalne, osobne kremy. Jednak warto zapamiętać, że jak najbardziej mogą, a nawet powinny one zawierać retinol. Jest on bowiem jedną z najskuteczniejszych kuracji do walki ze zmarszczkami, a te najszybciej powstają właśnie pod oczami.

3. MIT: Nie wolno się po nich opalać

Najpopularniejszy mit na temat retinolu: wciąż wszędzie, nawet w aptece personel powie Ci, że stosując krem zawierający retinol, nie wolno się opalać, gdyż powoduje on oparzenia słoneczne i przyspiesza powstawanie przebarwień.

Pojawiają się już jednak badania wskazujące, że to mit. Dermatolodzy twierdzą, że nawet jeśli retinol minimalnie podnosi wrażliwość skóry na słońce, to nie aż tak bardzo, by spowodować jej  poparzenie, czy też trwałe zmiany. Na wszelki wypadek możesz jednak połączyć kurację retinolem z aplikacją kremu o wysokim filtrze słonecznym (SPF 30-50)

4. MIT: Po pół roku efekt stosowania retinolu znika

U niektórych osób po dłuższym, nieustannym czasie stosowania retinoidów (zwykle to minimum rok), kremy nie przynoszą już tak spektakularnego efektu jak na początku. Powodów może być wiele, ale głównym jest ten, że skóra przyzwyczaja się do określonej jego dawki, dlatego najlepiej odrobinę zwiększyć stężenie retinolu w kosmetykach, lub zrobić krótką przerwę w jego stosowaniu: odstaw retinol na jakiś czas, aby następnie znów “uraczyć” skórę dawka przeciwzmarszczkowego składnika. Być może konieczne będzie po prostu zastosowanie innej odmiany witaminy A

5. MIT: Tylko wysokie stężenie gwarantuje skuteczność

Oczywistą i logiczną sprawą jest to, że im wyższe stężenie retinolu tym inne jest jego działanie na skórę: może on działać szybciej lub wolniej, ale nie oznacza to, że „słabszy” (0,25 proc.) jest nam w ogóle niepotrzebny. Dlaczego? Stosuje się go powszechnie na delikatniejszą skórę, czyli np. w kremach pod oczy, a także poleca się osobom o wrażliwej skórze. Często niższe dawki retinolu są wskazane, gdy dopiero rozpoczynasz “przygodę” z tym składnikiem i nigdy wcześniej nie stosowałaś go w pielęgnacji.

6. MIT: Na efekty trzeba czekać 6 tygodni

Sześć tygodni to “magiczny” okres czasu, który podaje wiele firm lansujących kosmetyki z retinolem, ale prawda jest inna, a 6 tygodni do efektów kuracji z retinolem to zazwyczaj tylko chwyt reklamowy. Na faktyczne, czyli  widoczne i trwałe efekty, trzeba niestety poczekać dwa razy dłużej. Kuracja z zastosowaniem retinoidów jest niezwykle skuteczna, bo zmarszczki rzeczywiście ulegają spłyceniu, ale to jednak metoda dla systematycznych i wytrwałych.

7. MIT: Należy zatrzymać kurację retinolem, gdy skóra jest podrażniona

To zasadniczy błąd, ponieważ podrażnienie cery jest integralną częścią całego procesu. To właśnie witamina A początkowo sprawia, że skóra jest jak podrażniona, a więc  zaczerwieniona i piekąca, ale wszelkie tego typu objawy ustępują po mniej więcej 2 tygodniach: wówczas to komórki przyzwyczajają się do nowego składnika. Na początek możesz stosować retinol rzadziej, by pieczenie nie powodowało aż takiego dyskomfortu.

Stosuj go 2 razy w tygodniu, a później stopniowo zwiększaj częstotliwość.

8. MIT: Retinol to kosmetyk tylko na zmarszczki

Fakt, że retinol polecany jest  osobom, u których pojawiły się pierwsze zmarszczki, ale też tym, które zmagają się z trądzikiem. Maść z witaminą A można zatem stosować na całą twarz, a nie jedynie punktowo na wypryski. Ma ona ustabilizować pracę gruczołów łojowych, czyli uspokoić i znormalizować poziom sebum, a nie osuszyć pojedyncze krostki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *