Jak dbać o rzęsy? Sposoby na zdrowe, długie i gęste rzęsy
Marzeniem każdej kobiety są długie i gęste rzęsy, ale nie wszystkie panie zostały nimi obdarzone przez naturę. Na szczęście, istnieją sposoby na to, aby rzęsy stały się długie i gęste. Co robić, aby mieć zdrowe, długie i gęste rzęsy? Czy sprawę załatwi olej rycynowy lub zwykła odżywka, czy trzeba koniecznie wspomóc się nowoczesnymi odżywkami do rzęs z substancjami stosowanymi w okulistyce? Zanim przedstawimy skuteczne sposoby na zdrowe, długie i gęste rzęsy, odpowiemy na pytanie, ile rzęs wypada każdego dnia.
Ile rzęs wypada każdego dnia?
Górną powiekę porasta przeciętnie 150-200 rzęs, a dolną – rzęs 50-150. Rzęsy na powiece górnej osiągają długość 8-12 milimetrów, a na powiece dolnej – 6-8 milimetrów. Za normę uznaje się wypadanie maksymalnie trzech rzęs dziennie. Utrata większej ich liczby powinna skutkować wizytą u dermatologa.
Jak dbać o rzęsy?
Ustaliliśmy, że każda kobieta marzy o długich i gęstych rzęsach, ale nie każda je posiada. Aby rozwiązać ten problem, wiele kobiet dokleja sobie rzęsy lub nakłada na nie kilka warstw tuszu. Istnieją lepsze sposoby na mało efektowne rzęsy, na przykład:
Skuteczne preparaty do pielęgnacji rzęs
Takie kosmetyki wzmacniają i wydłużają rzęsy. Serum do rzęs może być stosowane samodzielnie lub jako baza pod tusz do rzęs. W drugim przypadku – poza ich nawilżeniem i odżywieniem oraz pobudzeniem ich wzrostu – dodatkowo optycznie je pogrubi i podkreśli makijaż oczu. Serum do rzęs można aplikować na górne i dolne partie rzęs.
Odżywka do rzęs wydłuży je i ograniczy ich łamliwość pod warunkiem, że będzie używana dostatecznie długo. Już niewielka jej warstwa wystarczy, o ile będzie aplikowana codziennie.
Z kolei balsam do rzęs łączy w sobie właściwości odżywki i serum, co w praktyce oznacza, że jednocześnie regeneruje i wydłuża rzęsy.
Wdrożenie dobrych nawyków pielęgnacyjnych
Już wyeliminowanie złych nawyków wpłynie korzystnie na kondycję rzęs. Ponieważ rzęsy są delikatne, nie wolno pocierać oczu ani wykonywać innych czynności, które mogą spowodować ich uszkodzenie mechaniczne. Ponadto należy regularnie wymieniać tusz do rzęs i przed każdym użyciem usuwać grudki ze spiralki. Aby zmniejszyć ryzyko łamania rzęs, co wieczór warto wykonać staranny i delikatny demakijaż oczu. W tym celu należy zastosować przeznaczone do tego celu kosmetyki, to znaczy preparaty dedykowane demakijażowi oczu. Zwykłe odżywki do rzęs warto zastąpić tuszami do rzęs z odżywką, które poprawią nie tylko wygląd rzęs, lecz także ich kondycję. Równie dobrze zamiast odżywek do rzęs można stosować wazelinę lub oliwkę. Aby przyspieszyć wzrost rzęs, nie zaszkodzi nałożyć liści zielonej herbaty zamoczonych w ciepłej wodzie lub wetrzeć startej skórki z cytryny wymoczonej w oliwie z oliwek.
Zdrowa diet
Prawidłowa pielęgnacja rzęs jest ważna, ale może okazać się niewystarczająca. Warto ją wspomóc zrównoważoną dietą bogatą w witaminy i zdrowe tłuszcze.
Sposoby na zdrowe, długie i gęste rzęsy
1. Olej rycynowy
Olej rycynowy to stary i skuteczny sposób na długie i gęste rzęsy. Ma właściwości scalające i regenerujące. Ponieważ odbudowuje strukturę rzęs, pogrubia je i przyciemnia. Ze względu na swoją wodnistą konsystencję spływa z rzęs i może podrażniać spojówki. Aby temu zapobiec, należy wylać niewielką ilość oleju rycynowego na wacik i przyłożyć go do rzęs.
2. Odżywka do rzęs
Zamiast oleju rycynowego można sięgnąć po gotowe odżywki do rzęs. Takie preparaty pielęgnują rzęsy i stymulują ich wzrost. Warto wybierać odżywki do rzęs bogate w następujące składniki:
- kwas hialuronowy, który ma właściwości nawilżające,
- glikoproteiny – pobudzają mieszki włosowe, a tym samym przyspieszają wzrost rzęs,
- biotyna i witamina B12, które zapobiegają wypadaniu rzęs,
- nanopeptydy – przyspieszają i wydłużają fazę wzrostu rzęs,
- pantenol, który uzupełnia strukturę rzęs,
- ekstrakty roślinne – mają działanie antyoksydacyjne, nawilżające i regenerujące.
3. Nowoczesna odżywka do rzęs z substancjami stosowanymi w okulistyce
Innym sposobem na poprawę kondycji rzęs są odżywki, w których zastosowano nie tylko składniki roślinne i peptydy, lecz także substancje wykorzystywane w okulistyce. Te ostatnie intensywnie przyspieszają wzrost rzęs i hamują ich wypadanie.
Odżywka do rzęs – czy warto?
Właściwie dobrana odżywka do rzęs to jedynie połowa sukcesu. Dlaczego?
Po pierwsze, aby była skuteczna, należy ją stosować regularnie i długotrwale – dokładnie tyle, ile zaleca producent na opakowaniu. Niektóre odżywki do rzęs nakłada się wieczorem, po demakijażu oczu i rozprowadza albo na całych rzęsach (w celu nawilżenia ich i dodania im elastyczności), albo jedynie u nasady (w celu odżywienia i pobudzenia aktywności mieszków włosowych). Inne odżywki do rzęs aplikuje się nie tylko wieczorem, lecz także rano. Równolegle istnieją odżywki, które rozprowadza się na rzęsach przed nałożeniem tuszu. Takie działanie ma na celu odżywienie, ochronienie i przedłużenie rzęs, a w efekcie podkreślenie makijażu.
Po drugie, niestaranny demakijaż osłabia zarówno działanie odżywki, jak i kondycję rzęs. Dlaczego? Ponieważ niedokładnie zmyty tusz czopuje ujścia mieszków włosowych i podrażnia skórę powiek, a tym samym powoduje łamanie i wypadanie rzęs. Właśnie dlatego demakijaż oczu musi być nie tylko dokładny, lecz także delikatny.
Po trzecie, na nic się zda dobra odżywka do rzęs, jeżeli często poddajemy się inwazyjnym zabiegom kosmetycznym i nieumiejętnie stosujemy akcesoria kosmetyczne takie jak zalotka. Tej ostatniej nie należy używać po wytuszowaniu rzęs, bo to spowoduje ich łamanie.
Dodaj komentarz