Gładka prawda o depilacji w ciąży. Jakie metody depilacji są dozwolone dla ciężarnych?

Przyszłe mamy mają zdecydowanie większy problem z pielęgnacją, ponieważ wielu zabiegów upiększających i kosmetyków nie mogą stosować. Jak wygląda depilacja w ciąży? Które metody depilacji można stosować w ciąży bez obaw o zdrowie?

Ciąża to szczególny czas dla przyszłej mamy. Nie tylko ze względu na burzę hormonów, z miesiąca na miesiąc większy brzuch i ostrożność przejawiającą się w wielu aspektach życia. To również czas delikatności, przede wszystkim w codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry w ciąży

Skóra w ciąży potrafi płatać figle, zwłaszcza że zmienia się gospodarka hormonalna i skóra staje się bardziej skłonna do podrażnień. Dużo łatwiej o reakcję alergiczną nawet na lubiane przez nas kosmetyki, które dotychczas sprawdzały się w codziennej pielęgnacji. W czasie ciąży nie wszystkie sposoby dbania o siebie są wskazane, a część kosmetyków w ogóle nie może być stosowana. Głównie ze względu na to, żeby nie zaszkodzić rozwijającemu się w łonie dziecku np. szkodliwymi substancjami lub dyskomfortem odczuwamy podczas zabiegu.

Dlatego, jeśli chcemy, aby pielęgnacja skóry w ciąży była skuteczna i jednocześnie bezpieczna, musimy zwracać baczną uwagę zarówno na składniki kosmetyków, jak i rodzaj zabiegu.

Depilacja w ciąży

To samo tyczy się metod depilacji. Nie wszystkie są odpowiednie dla kobiet w ciąży, co wcale nie oznacza, że musimy całkowicie zrezygnować z depilacji. Ciężarna kobieta też ma prawo wyglądać dobrze i czuć się pięknie w swojej skórze, a zbędne owłosienie z pewnością tego nie ułatwi. Depilacja w ciąży jest możliwa, choć każda przyszła mama powinna się zapoznać z polecanymi metodami depilacji, żeby wiedzieć, z czego należy zrezygnować.

Metody depilacji w ciąży, z których możesz korzystać:

Golenie tradycyjną maszynką

Najprostszy i prawdopodobnie najpowszechniejszy sposób depilacji w ciąży (i nie tylko) to oczywiście usuwanie włosków za pomocą maszynki do golenia. Wystarczy ostra maszynka i opcjonalnie łagodny krem do golenia (hipoalergiczny).

Najlepiej, jeśli wybieramy jednorazowe golarki przeznaczone dla kobiet – są odpowiednio wyprofilowane i mają łagodzący podrażnienia pasek nawilżany np. balsamem. Dzięki temu zapobiegamy zacinaniu się i podrażnianiu skóry. Jeśli jednak zdarzy się, że zatniemy się podczas golenia, ranę powinniśmy zdezynfekować wodą utlenioną.

Problem pojawia się, gdy chcemy ogolić nogi, a jesteśmy w 9 miesiącu ciąży. Bardzo duży brzuch i dodatkowe kilogramy mogą utrudniać zadanie, dlatego nic dziwnego, że poszukujemy innych metod depilacji, które dadzą trwalsze efekty. Wadą usuwania zbędnego owłosienia maszynką do golenia jest fakt, że włoski odrastają już 1-2 po zabiegu.

Stosowanie kremu do depilacji

Rzadziej wybierana metoda to usuwanie zbędnego owłosienia kremem do depilacji. Jak działa krem do depilacji? Nałożony na skórę grubą warstwą rozpuszcza keratynę włosa, nie uszkadzając jednocześnie cebulki. Wystarczy ściągnąć go szpatułką, a następnie zabezpieczyć skórę balsamem łagodzącym o naturalnym składzie.

Kobiety w ciąży boją się, że chemia odpowiedzialna za rozpuszczanie włosków, może być szkodliwa. Tak naprawdę większość kremów do depilacji jest bezpieczna dla ciężarnych, choć dla własnego spokoju warto wybierać te do skóry suchej i wrażliwej, ponieważ mają łagodny skład.

Depilacja kremem w ciąży jest ok, pod warunkiem, że nie przeszkadza na specyficzny zapach tego kosmetyku. Przy ciążowej nadwrażliwości na zapachy może być to przeszkoda. Oprócz zapachu wadą stosowania kremów do depilacji są równie krótkotrwałe efekty – krem do depilacji nie uszkadza cebulek, więc już 2-3 dni po zabiegu włoski odrastają. Wydepilowanie nóg kremem, kiedy jesteśmy w zaawansowanej ciąży, może być problematyczne.

Usuwanie owłosienia pęsetą

Każda ciężarna kobieta może wziąć w swoją dłoń pęsetę, bo jest to metoda usuwania włosków całkowicie bezpieczna. Niestety z uwagi na czasochłonność takiego zabiegu sprawdzi się raczej tylko do regulowania brwi lub usuwania zbędnych włosków z twarzy. Nie mniej jednak warto wspomnieć o tej metodzie jako o tej, którą można stosować w ciąży.

Depilacja woskiem w ciąży

Podzielone są zdania na temat tego, czy można używać wosku do depilacji w ciąży. Zwolennicy twierdzą, że wosk nie jest substancją, która mogłaby podrażnić skórę i zaszkodzić dziecku. Nie zawiera silnej chemii i jest jedną z częściej polecanych metod depilacji dla osób o bardzo wrażliwej skórze. Depilacja w ciąży rządzi się jednak innymi prawami.

Depilowanie woskiem, podobnie jak używanie depilatora elektrycznego lub pasty cukrowej, to metoda, w której włoski usuwa się poprzez ich wyrwanie. To zabieg bolesny nawet dla osób, które przyzwyczajone są do tej metody depilacji, ponieważ w ciąży często zmniejsza się stopień odporności na ból. Skóra jest bardziej skłonna do podrażnień, a zwiększony poziom estrogenu sprawia, że naczynia krwionośne zaczynają być kruche i pod wpływem wyrwania włosków mogą pojawiać się pajączki.

Metody depilacji w ciąży, które są zabronione:

  1. Depilacja laserowa
  2. Depilacja ultradźwiękami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *