Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Zaczerwieniona skóra, pieczenie, pęcherze. Właśnie takie są skutki zażywania długich kąpieli słonecznych bez zastosowania odpowiednich kosmetyków ochronnych. Sprawdź, jak ukoić podrażnioną skórę domowymi sposobami, jakich produktów łagodzących używać i jak bezbpiecznie opalać się.

Domowe sposoby na oparzenia

Jest mnóstwo metod radzenia sobie z oparzeniami. Jeżeli skóra jest zaróżowiona, a niektóre miejsca na ciele bolą, warto wziąć kilkunastominutowy prysznic lub kąpiel w letniej wodzie. W ten sposób schłodzimy przegrzaną skórę. Oczywiście należy uważać, aby nie doprowadzić do szoku termicznego. Do kąpieli dodać można kilka kropli olejku aloesowego, który złagodzi podrażnienia.

Ukojenie poparzonej skórze przyniosą również okłady z lodu. Kostki lodu zawija się w bawełnianą ściereczkę i delikatnie przykłada do skóry. Taka terapia powinna trwać bardzo krótko, aby nie spowodować głębszych podrażnień. Pamiętaj, aby potem dokładnie osuszyć skórę. Zrób to delikatnie papierowym ręcznikiem tak, żeby nie uszkodzić naskórka.

Popularnymi metodami ukojenia poparzonej skóry są także okłady z zsiadłego mleka lub ziemniaków. Produkty te zawierają witaminy i minerały, które koją poparzenia i odżywiają skórę ciała. Okład z ziemniaków lub zsiadłego mleka nakładamy na 15 minut. Po zakończeniu zabiegu skóra powinna być zregenerowana.

Produkty apteczne i porady lekarza na oparzenia skóry

Do najczęściej stosowanych produktów aptecznych, które łagodzą oparzoną skórę zalicza się: panthenol, żele chłodzące z mentolem lub preparaty antybakteryjne z zawartością naturalnych składników. Niekiedy kąpiele słoneczne kończą się bardziej poważnymi skutkami. Jeżeli na twoim ciele pojawiły się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, natychmiast idź do lekarza. Przepisze on leki, które uśmierzą ból i przyspieszą gojenie się ran. Pod żadnym pozorem nie przekłuwaj pęcherzy. W ten sposób możesz doprowadzić do infekcji bakteryjnych.

Jak bezpiecznie opalać się?

Zanim wystawisz ciało na słońce, zastosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Optymalną ochronę zapewnią ci te produkty, które zawierają filtr SPF 50. Nasmaruj nim skórę na około 15 minut przed ekspozycją na słońce. Czynność tą powtarzaj co dwie godziny. Krem z filtrem przeciwsłonecznym uchroni cię przed oparzeniami, rakiem skóry i innymi nieprzyjemnymi podrażnieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *