Jak dbać o włosy krok po kroku? Skuteczne porady

Na wygląd włosów ma wpływ wiele czynników. To nie tylko dieta, odpowiednie nawodnienie czy stan zdrowia, lecz także odpowiednio dobrana pielęgnacja. Jak dbać o włosy każdego dnia, aby były mocne, zdrowe i błyszczące? Poznaj najlepsze zasady.

Zadbane włosy, czyli gęste, lśniące i mocne, są dumą każdej kobiety. Popularny bad hair day sprawia, że czujemy się znacznie gorzej. Zdarza się to każdej z nas. Jednak stan włosów zależy od problemów zdrowotnych, hormonów, warunków atmosferycznych.

Skóra czasem może się przetłuszczać, a włosy stają się osłabione, przesuszone, rozdwojone na końcach. Dlatego warto im się przyglądać. Może to czas na wizytę u fryzjera lub zmianę kosmetyków pielęgnacyjnych?

Jak i czym prawidłowo myć włosy?

Niektóre kobiety muszą myć włosy codziennie, a są takie, u których raz na kilka dni wystarczy. Włosy trzeba myć zawsze wtedy, gdy tego wymagają. W końcu nikt nie chce chodzić z przetłuszczonymi, nieświeżymi pasmami.

Należy dobrać szampon do skóry głowy, a nie do włosów. Szampon ma za zadanie oczyścić skórę, zmyć resztki kosmetyków, toksyn, środków do stylizacji, a nawet pomaga pozbyć się łupieżu.

Ważne jest to, jak myjesz włosy. Szamponem postaraj się myć wyłącznie skórę głowy, masując lekko opuszkami palców. Mycie szamponem całych włosów to nadmierne tarcie i szarpanie, które je uszkadza. Piana poradzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami. Wystarczy zebrać ją w dłoniach i przesuwać po całej długości włosów.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, można umyć włosy dwukrotnie. Pierwsze mycie rozluźni cząstki brudu, a drugie dokładnie oczyści skórę. Do płukania włosów używaj wyłącznie letniej wody. Zarówno zimna, jak i zbyt gorąca podrażniają skórę głowy, przez co zaczyna się bardziej przetłuszczać.

Jak dobrać i stosować odżywkę do włosów?

Dopasuj ją do typu i rodzaju włosów. Zadaj sobie pytanie: „jaka jest kondycja moich włosów?”.

Nigdy nie zapominaj o odżywce, ponieważ włosy wymagają odżywienia i nawilżenia po każdym myciu. Nałóż produkt na wilgotne pasma od końcówek aż do nasady, delikatnie wcierając. Długie włosy wymagają odżywienia tylko na 2/3 długości, bo w dalszych częściach są mocne. Po kilku minutach dokładnie spłucz odżywkę letnią wodą.

Stylizacja na gorąco? Tylko z termoochroną!

Suszarka, prostownica i lokówka bardzo szkodą włosom. Nic dziwnego, że ze zdrowych, mocnych pasm stały się przesuszone, matowe i rozdwojone. Jeżeli musisz, susz włosy wyłącznie letnim nawiewem i nie trzymaj suszarki w jednym miejscu przez dłuższy czas. Postaraj się jednak pozostawiać włosy do samodzielnego wyschnięcia.

Sięgasz po prostownicę czy lokówkę? Zawsze używaj ochronnego olejku lub specjalnego kosmetyku termoochronnego, który zabezpieczy pasma przed wysoką temperaturą. Pamiętaj o tym podczas każdej stylizacji na gorąco, bo inaczej kosmyki staną się wysuszone, pozbawione wody i blasku.

Odżywka to nie wszystko

Poza odżywką 1-2 razy w tygodniu używaj odżywczej maski. To kosmetyk, który wnika w głąb włosa, dostarczając mu niezbędnych składników. Zawsze nakładaj maskę na tyle czasu, ile zalecił producent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *