Sposoby na nadmierne wypadanie włosów – oleje, maski, zioła

Wypadanie włosów to normalna sprawa, chyba że zaczynają zostawać na szczotce, poduszce, ubraniach lub w odpływie. Nadmierna utrata włosów to problem, który może mieć różne podłoże. Jakie są najlepsze sposoby na wypadające włosy?

Nasze włosy żyją przez określony czas, w którym przechodzą kolejno przez różne etapy: wzrostu, obumarcia i wypadnięcia. Nie należy przejmować się, jeśli nasze włosy wypadają w niewielkiej ilości. To całkowicie naturalny proces fizjologiczny.

O problemach z włosami możemy mówić, dopiero kiedy wypada ich tak dużo, że utrata jest zauważalna – pojawiają się zakola, włosy zostają na ubraniach, pościeli, a zwłaszcza w odpływie wanny lub prysznica. Jest to liczba większa niż 100-150 włosów dziennie.

Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak jesienne wypadanie włosów. To sytuacja, gdy jesienią tracimy więcej włosów w wyniku niedoboru witamin, przesilenia itp.

Co powoduje wypadanie włosów?

Przyczyn nadmiernej utraty włosów może być wiele i nie zawsze problem spowodowany jest tylko jednym czynnikiem. Zazwyczaj włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, kiedy skumuluje się ich kilka. Nadmierne wypadanie włosów najczęściej spowodowane jest przez:

 • różnego rodzaju choroby, nie tylko skóry głowy, ale też ogólne, a także przyjmowanie leków, antybiotykoterapia, przewlekłe leczenie;
 • niedobory cynku, białka, żelaza i kwasów omega w diecie, a także palenie papierosów;
 • niesprzyjające warunki atmosferyczne: wiatr, słońce, deszcz;
 • niekorzystne zmiany hormonalne – łysienie androgenowe;
 • częste zabiegi fryzjerskie, noszenie ciasno związanych włosów i stosowanie dużej ilości kosmetyków do stylizacji.

W jaki sposób zapobiec wypadaniu włosów?

Trzeba sobie uświadomić, że nadmierne wypadanie włosów to nie problem natury estetycznej, ale wyraźny sygnał od organizmu. Informacja, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli chcemy zahamować wypadanie włosów i zapobiec powtórzeniu się tej sytuacji w przyszłości, przeanalizujmy swoją dietę, styl życia i nawyki pielęgnacyjne.

CO NA WYPADANIE WŁOSÓW?

Sposoby na nadmierne wypadanie włosów są różne, co jest ogromną zaletą. Nie na każdego działa to samo, a pośród tylu metod każdy znajdzie coś idealnie dla siebie. Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów?

Zioła na wypadanie włosów

Pierwsze, co przychodzi na myśl, jeśli mówimy o domowych sposobach leczenia tej przypadłości, to zioła na wypadanie włosów. Warto sięgać m.in. po kozieradkę, pokrzywę albo siemię lniane. Każde z tych ziół świetnie pomaga na wypadanie włosów:

 • kozieradka na wypadanie włosów zastosowana w formie naparu z nasion i wcierana w skórę głowy raz w tygodniu wzmacnia cebulki;
 • siemię lniane pod postacią żelu lnianego z namoczonych nasion albo domowej maseczki również wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu;
 • skrzyp polny oraz pokrzywa na wypadające włosy działa jak naturalna kuracja wzmacniająca, odżywiająca i regenerująca.

Witaminy na wypadanie włosów

Często włosy nadmiernie wypadają, ponieważ brakuje im określonych składników odżywczych. Witaminy i minerały, których potrzebują włosy do prawidłowego wzrostu to A, B5, B6, B12, C, E, biotyna (witamina H), niacyna (witaminę PP), a także cynk, selen, żelazo, krzem. Jak dostarczyć witaminy do włosów? Najlepiej wprowadzając do swojej diety zdrowe i pełnowartościowe produkty lub stosując suplementację np. tabletki hamujące nadmierne wypadanie włosów. Wiele z niezbędnych włosom witamin i minerałów można znaleźć w… olejkach!

Olejki do wypadających włosów

Jest dobre na wszystko. Olejowanie włosów to uniwersalna metoda pielęgnacji, która świetnie pomaga ograniczyć nadmierne wypadanie włosów. Olejki do włosów, jeśli tylko są naturalne i nie zawierają konserwantów (to w przypadku mieszanek olejów), można wmasowywać w skalp, wcierać we włosy, nakładać na końcówki – metod olejowania jest tak wiele, że każdy znajdzie tę idealną dla siebie. Pozostaje jednak kwestia, jaki olejek do włosów wybrać, kiedy mamy problem z łysieniem. Jest kilka olejków, które mogą pomóc:

 • olej łopianowy,
 • olej z sosny syberyjskiej,
 • olej rycynowy,
 • olej czarnuszkowy,
 • olejek rozmarynowy.

Domowe maski na włosy

Naturalne olejki można zastosować też jako bazę lub dodatek do domowej maseczki na włosy. Wszystkie powyższe olejki można wykorzystać w produkcji domowych kosmetyków, a następnie stosować regularnie, aby zapewnić włosom kompleksową regenerację i skuteczne wzmocnienie. Najlepsze maseczki na wypadanie włosów to:

 • maska do włosów z soku z cebuli i oliwy,
 • maska do włosów z jajka (z dodatkiem olejku lub bez).

Masaż skóry głowy

Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów? Trzeba dostarczyć do cebulek odpowiednią ilość składników odżywczych, żeby wzmocnić je i lepiej ukorzenić w skórze głowy. Im lepsze jest krążenie mikroskórne, tym lepiej odżywione włosy, a w efekcie mniejsza ich utrata. Masaż skalpu można wykonać w trakcie olejowania, aplikowania wcierek lub ampułek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *