Kąpiel chłodząca, czyli najlepszy sposób na upał
Jak przetrwać, gdy żar leje się z nieba? Niestety nie możemy zmniejszyć temperatury, ale mamy szansę odświeżyć się nieco domowymi sposobami. Jednym z nich jest kąpiel chłodząca – przyjemna, przynosząca ulgę i bardzo łatwa w przygotowaniu.
Dla wielu osób lato nie jest ulubioną porą roku wyłącznie ze względu na bardzo wysokie temperatury panujące na zewnątrz. Tracimy energię i czujemy się o wiele bardziej zmęczeni, gdy na zewnątrz jest upalnie. Szybciej się pocimy, czujemy się nieświeżo niemal od razu po wyjściu z domu i bardzo trudno jest nam się schłodzić. Im dłużej utrzymują się upały, tym więcej dolegliwości może się pojawiać: opuchnięte stopy, podrażniona i zaczerwieniona skóra, problemy z ciśnieniem, ogólne osłabienie organizmu.
Poznaj najlepsze sposoby na upał i proste sztuczki, które pozwalają ochłodzić się latem. Weź kąpiel chłodzącą i poczuj się świeżo mimo saharyjskiego upału na zewnątrz.
Jak ochłodzić się latem?
Zwolennicy klimatyzacji uruchamiają ją praktycznie od razu, kiedy robi się gorąco. W klimatyzowanych pomieszczeniach pracuje się lepiej, bo niska temperatura nie dekoncentruje tak, jak upał. Niestety klimatyzacje mają też swoje wady. Po pierwsze, częstą są przyczyną osłabienia odporności, przeziębień i podobnych problemów zdrowotnych. Po drugie, wyjście z klimatyzowanego pomieszczenia na upał grozi szokiem termicznym i może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków. Warto zastanowić się, czy można schłodzić się inaczej.
Okazuje się, że są lepsze sposoby na upał:
- Dobra alternatywa dla klimatyzacji to wiatraki, które wykorzystują pęd powietrza, aby przynosić ulgę i ochładzać.
- Pomaga także ochrona przed słońcem, czyli ograniczenie dojścia promieni słonecznych do wnętrza np. przez zasłonięte rolet/okiennic.
- Jako że temperatura zawsze spada nocą, warto wietrzyć wówczas pomieszczenia, aby wpuścić nieco chłodnego i rześkiego powietrza.
- Można wspomóc też naturalną termoregulację naszego organizmu, kładąc np. na karku szmatkę namoczoną w zimnej wodzie.
- Warto zrezygnować z suszenia włosów oraz intensywnego wycierania się, bo obie te czynności podnoszą temperaturę organizmu.
- Należy ograniczyć też wszystkie źródła ciepła, które są wokół nas, czyli wyłączać wszystkie zbędne urządzenia elektryczne oraz gasić światło.
Latem nie należy zapominać także o prawidłowym nawadnianiu organizmu! Musimy uzupełniać wodę, którą wytracamy w procesie odparowywania potu ze skóry. Nasz organizm chłodzi się, ale jednocześnie odwadnia, dlatego regularne picie wody latem jest bardzo ważne.
A może kąpiel chłodząca?
Doskonały pomysł na przezwyciężenie upałów to kąpiel w chłodnej wodzie. Nie ma nic przyjemniejszego niż zanurzenie się w zimnej wodzie po męczącym, upalnym dniu. Taka kąpiel naprawdę cudownie działa i sprawia, że nawet lejący się z nieba żar przestaje być straszny.
- Przynosi ulgę i ochłodzenie.
- Zmniejsza opuchliznę.
- Minimalizuje poparzenia słoneczne.
- Zapewnia chwilę relaksu.
- Odpręża wszystkie mięśnie.
Przygotowanie kąpieli chłodzącej wcale nie jest trudne. Najważniejsza jest oczywiście odpowiednia temperatura wody. Najlepiej, jeśli będzie miała kilkanaście stopni, bo do zbyt zimnej będzie nam trudno wejść. Zawsze w miarę ocieplania się wody, możemy dolewać zimną wodę i sprawiać, że nasza kąpiel chłodząca cały czas będzie przyjemnie orzeźwiająca.
Najlepsze przepisy na kąpiel chłodzącą, którą możesz przygotować:
Miętowa kąpiel chłodząca
Przygotuj napar z mięty pieprzowej, zaparzając liście mięty lub herbatkę miętową. Na 1 litr świeżo przegotowanej wody potrzeba 2-3 garści suszonej mięty lub 2 torebki ziołowej herbaty. Zaparzaj przez kilkanaście minut, odcedź i dolej do chłodnej wody naszykowanej wcześniej w wannie. Miętowa kąpiel chłodząca odpręża, odświeża i ma pozytywne działanie aromaterapeutyczne. Uważaj, aby nie przemywać wodą z miętą twarzy, ponieważ może podrażniać wrażliwą skórę.
Rozmarynowa kąpiel chłodząca
W przypadku chronicznego zmęczenia i braku energii doskonałe rozwiązanie to chłodząca kąpiel z rozmarynu. Naszykuj chłodną wodę w wannie. Dodaj do niej kilka kropel olejku rozmarynowego oraz świeżo przygotowany napar z garści suszonego rozmarynu w 1 litrze wody. Natychmiastowe orzeźwienie, a jednocześnie pobudzenie gwarantowane. Ważne: taka kąpiel chłodząca nie sprawdzi się u kobiet ciężarnych, osób chorych na nadciśnienie lub padaczkę. Lepiej brać ją też rankiem, bo wieczorna kąpiel z dodatkiem rozmarynu może utrudniać zasypianie.
Cytrusowa kąpiel chłodząca
Nie ma niczego bardziej orzeźwiającego niż cytrusy. Kąpiel chłodząca z dodatkiem energetyzujących cytrusów nie jest trudna w przygotowaniu. Najprościej dodać sok ze świeżej cytryny do chłodnej wody – gotowe. Jeśli jednak masz więcej czasu, możesz zetrzeć skórkę z pomarańczy i cytryny. Przed dodaniem jej do wody lepiej włóż ją do przepuszczalnego woreczka lub owiń w gazę, aby nie oblepiła w trakcie kąpieli ciała. Świetnym dodatkiem do cytrusowej kąpieli jest odrobina naturalnego miodu, która cudownie nawilży skórę.
Dodaj komentarz