Jak dbać o skórę głowy?
Pielęgnacja skóry głowy jest istotna, jeżeli chcesz mieć zdrowe, piękne pasma. Kondycja skalpu ma największy wpływ na wygląd fryzury. Dostosowana do jej potrzeb przyniesie efekty w postaci odżywionych cebulek, z których mogą rosnąć zdrowe włosy.
Jak pielęgnować suchą i wrażliwą skórę głowy?
Suchy, wrażliwy skalp wymaga nawilżania i łagodzenia podrażnień. Warto ograniczyć kontakt skóry z silnymi detergentami. Zrezygnuj z chemicznych zabiegów na włosy. Postaw na hennę czy inne sposoby farbowania barwnikami roślinnymi.
W produktach do suchej skóry nie ma wysuszających alkoholi, drażniących konserwantów czy szkodliwych parabenów. Sięgaj po aloes, panthenol i alantonię.
W złagodzeniu objawów wrażliwości i suchości skóry pomaga regularne olejowanie. W tym celu użyj oleju dostosowanego do swoich potrzeb. Sposobów olejowania jest kilka, więc na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie.
Na skalp możesz użyć także żelu z siemienia lnianego lub aloesu.
Sięgnij po wcierkę!
Jeżeli chcesz zagęścić, wzmocnić i zapuścić włosy, sięgnij po wcierkę. Ważne, aby nie było w niej alkoholu i silnych substancji zapachowych.
Nie ma idealnego sposobu na pielęgnację suchej i wrażliwej skóry głowy, dlatego sprawdzaj, jak reaguje Twoja skóra na różnego rodzaju nowe kosmetyki. Obserwuj reakcje swojej skóry na dane preparaty i dostosuj pielęgnację do swoich potrzeb.
Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy?
Przetłuszczająca się skóra głowy produkuje nadmiar sebum, a w efekcie tłuste, przyklapnięte włosy pozbawione objętości. Pielęgnacja powinna być wyjątkowo delikatna. Zbyt intensywne oczyszczanie skalpu może prowadzić do jeszcze większej produkcji łoju. Skóra będzie próbowała się bronić.
Do codziennego mycia warto używać raz mocniejszego, raz delikatniejszego szamponu. Aby skalp przestał się przetłuszczać, zrezygnuj ze stylizacji na gorąco. Odstaw lokówkę, prostownicę czy suszarkę w kąt, bo to wróg numer 1 Twoich pasm.
Nie wykonuj zbyt częstego masażu głowy, bo to pobudzi gruczoły łojowe.
Maseczki i odżywki nawilżające stosuj jedynie na długość włosów tak, aby nie dotykać skalpu. Sięgaj po glinkę, zioła i algi. Mieszaj ze sobą składniki, np. łyżkę glinki dodaj do ulubionej odżywki lub szamponu. W ten sposób skalp będzie świeży, a fryzura uniesiona u nasady.
Pielęgnacja skóry głowy z łupieżem
Konieczne będzie wdrożenie leczniczego szamponu z apteki. Możesz używać go codziennie lub raz na kilka dni, w zależności od tego, jak bardzo intensywny jest problem. Używaj go na zmianę z łagodnym szamponem.
Pamiętaj, aby włosy myć bardzo często, ponieważ łój to siedlisko bakterii i grzybów, które powodują łupież.
Skóra głowy nie powinna mieć kontaktu z odżywkami i maskami. Możesz złagodzić stany zapalne żelem aloesowym lub żelem z siemienia lnianego. Z łupieżem doskonale radzą sobie również olejki i wcierki dostosowane do Twoich potrzeb. Sprawdzą się m.in. olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy czy inne antybakteryjne olejki eteryczne.
Zaawansowane problemy skórne wymagają wizyty u trychologa, który zastosuje odpowiednią kurację leczniczą.
Dodaj komentarz