Jak dbać o skórki przy paznokciach?

Skórki przy paznokciach ciągle narażone są na wiele urazów, a w efekcie zadzierają się i pękają. Skóra wokół paznokci jest wyjątkowa delikatna, więc uszkadza się podczas wysuszania, kontaktu z detergentami lub wycinania. Aby zapobiec bolesnym ranom, regularnie pielęgnuj skórę dłoni. Najlepsze w tym celu są domowe sposoby, takie jak kąpiele, okłady lecznicze i peelingi.

Zadzierające się, suche skórki przy paznokciach mogą mieć wiele przyczyn. Pojawiają się najczęściej w wyniku niesystematycznej pielęgnacji dłoni, zbyt agresywnego lub niepoprawnego wykonywania manicure lub głębokiego wycinania skórek. Zadzieranie się skórek to ponadto efekt obgryzania paznokci.

Bardzo często skórki wysuszają się i zadzierają w wyniku narażania dłoni na silne detergenty chemiczne, których używamy w pracy lub w domu. To także ekspozycja na słońce i czynniki atmosferyczne, jak silny wiatr i skrajne temperatury. Suche skórki to także skutek atopowego zapalenia skóry, egzemy i alergii. Zadzierające się skórki to także objaw niedoboru witaminy A, E i z grupy B.

Jak dbać o skórki paznokci?

  1. Podstawą pielęgnacji skóry, włosów i paznokci jest dieta. Musi być zbilansowana, pełna warzyw, owoców, cennych kwasów tłuszczowych oraz odpowiedniej ilości wody każdego dnia.
  2. Systematyczne kremowanie rąk jest kluczowe. Każdy kontakt z wodą osłabia naturalną barierę hydrolipidową skóry. Dlatego po każdym myciu rąk zastosuj lekki krem nawilżający, natomiast na noc postaw na gęsty, odżywczy krem z mocznikiem.
  3. Zabezpieczaj dłonie podczas kontaktu z detergentami. Podczas prac domowych zawsze zakładaj gumowe rękawice.
  4. Chroń dłonie przed warunkami atmosferycznymi. Długotrwała ekspozycja na słońce, wiatr czy mróz to wróg naszej skóry, który przyczynia się do zadzierania się skórek. W okresie zimowym zawsze zakładaj rękawiczki przed wyjściem z domu.
  5. Co około 2 tygodnie rób manicure. Nie wycinaj skórek cążkami, jeżeli masz z nimi problem. Zmiękcz je specjalnym płynem lub oliwką i odsuwaj je drewnianym patyczkiem.
  6. Przynajmniej 2 razy w tygodniu rób odżywcze maseczki na dłonie. Możesz w tym celu zmieszać ulubiony krem z olejkiem migdałowym i miodem. Nałóż preparat na dłonie, a po 30 minutach zmyj bez użycia mydła. Aby uzyskać lepszy efekt, owiń dłonie folią aluminiową lub nałóż bawełniane rękawiczki. Ciepło wzmacnia działanie składników odżywczych.

Jak pielęgnować zadarte skórki?

Gdy skórki zaczynają się zadzierać, warto wprowadzić intensywną pielęgnację. Problemu nie należy bagatelizować, ponieważ w uszkodzoną skórę może wdać się stan zapalny. Nawilżanie i natłuszczanie są kluczowe. Zaopatrz się w intensywnie nawilżający krem z mocznikiem i oliwkę do paznokci. Często kremuj ręce, a w skórki wcieraj oliwkę. Poświęć czas na domowe zabiegi, jak np. moczenie dłoni przed 15 minut w lekko podgrzanym olejku np. jojoba czy kokosowym lub oliwie z oliwek.