Jak wybrać krem przeciwsłoneczny z filtrem UV?

Zbliża się sezon na opalanie, dlatego najwyższy czas pomyśleć o zabezpieczeniu skóry przed promieniowaniem UV. W zasadzie przez cały rok, niezależnie od klimatu, powinniśmy stosować krem przeciwsłoneczny, ale wiosną i latem jest to konieczne, nie tylko przed wyjściem na plażę. Dowiedz się, jak wybrać krem przeciwsłoneczny z filtrem UV i filtr do swojej karnacji.

Jak wybrać krem przeciwsłoneczny z filtrem UV?

Dobry krem przeciwsłoneczny chroni przed promieniowaniem UVA i UVB oraz zawiera substancje pochłaniające wolne rodniki, na przykład witaminę E.

O stopniu ochrony przed promieniowaniem UVB informuje skrót SPF (z ang. Sun Protection Factor) lub IP (z franc. Indice de Protection) i zamieszczona obok liczba. Ta ostatnia określa, ile razy można przedłużyć czas bezpiecznego opalania po zastosowaniu preparatu w stosunku do czasu, przez jaki można przebywać na słońcu bez ochrony. Częstotliwość przebywania na słońcu zależy od karnacji i natężenia promieni słonecznych: im jaśniejsza i wrażliwsza cera oraz ostrzejsze słońce, tym SPF powinien być wyższy. Dzieci i osoby o cerze wrażliwej muszą sięgać po kremy przeciwsłoneczne z filtrem 25-30, zwane sun-blockerami. Kremy przeciwsłoneczne zabezpieczające przed promieniowaniem UVB mogą zawierać dwa rodzaje filtrów:

  • mineralne (fizyczne), które odbijają i rozpraszają promienie słoneczne. Zawierają tlenek cynku i tlenek tytanu. Nie powodują uczuleń ani podrażnień, dlatego są dobrym rozwiązaniem dla alergików i dzieci;
  • chemiczne, które pochłaniają promienie słoneczne. Wnikają w skórę, dlatego mogą wywoływać alergie.

Jak wybrać odpowiedni filtr do swojej karnacji?

Jeżeli masz bladą skórę, piegi, włosy rude lub blond oraz niebieskie lub zielone oczy, a Twoja skóra zawsze ulega poparzeniom i trudno się opala, sięgnij po filtr 30 lub wyższy. Z kolei gdy wybierasz się na plażę, potrzebujesz kremu SPF 50. Jeżeli masz jasną karnację, włosy blond, niebieskie lub zielone oczy oraz skórę, która łatwo ulega poparzeniom i trudno się opala, zdecyduj się na filtr 15 na co dzień i 30 na plażę. Jeżeli Twoja karnacja jest lekko śniada, oczy i włosy są brązowe (te ostatnie mogą być w kolorze ciemny blond) i opalasz się po początkowym oparzeniu, potrzebujesz ochrony w postaci kremów z filtrem 12-15, a na ostrym słońcu 20-25. Jeżeli masz śniadą karnację, bardzo ciemne włosy i oczy oraz szybko i bez poparzeń opalającą się skórę, do jej ochrony wystarczy filtr 8-10, a na plażę 15.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *