Jak przygotować się do opalania?

Lato tuż, tuż. Zakładamy sukienki, spódniczki i koszulki na ramiączkach. Chcemy, aby skóra była i pięknie opalona, i zdrowa. Jak pogodzić te dwie sprawy? Na szczęście są sprawdzone sposoby na bezpieczne i efektywne opalanie się. Dowiedz się, jakie zabiegi można wykonać przed urlopem, a jakich należy unikać.

Mezoterapia to zabieg, który nawilża twarz, szyję i dekolt oraz przygotowuje je do kąpieli słonecznych. Zabieg polega na nawadnianiu najgłębszych warstw skóry. Tym samym likwiduje zmarszczki, przebarwienia, suche skórki i inne niedoskonałości spowodowane starzeniem się skóry, zbyt długim opalaniem się lub uszkodzeniami i podrażnieniami spowodowanymi przez zupełnie odmienne czynniki. Ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową to zabieg, który ujędrnia skórę i napina mięśnie twarzy. Mezoterapię i zastrzyki z toksyną botulinową można stosować na trzy tygodnie przed zaplanowanym urlopem. W trakcie ekspozycji na słońce powinnyśmy unikać przyjmowania niektórych leków i ziół. Dlaczego? Mogą mieć działanie fotouczulające i powodować powstawanie przebarwień posłonecznych. Jeżeli nie możesz zrezygnować z antybiotykoterapii, zastosuj kremy z wysokimi filtrami słonecznymi.

Aby móc bezpiecznie się opalać oraz dobrać odpowiednie kosmetyki ochronne i pielęgnacyjne, warto poznać swój fototyp skóry. Wyróżnia się sześć fototypów sklasyfikowanych przez Thomasa Fitzpatricka. Osoby z pierwszym fototypem skóry (jasna karnacja, niebieskie oczy, blond włosy) powinny cały czas używać kremów z filtrem słonecznym, zakładać kapelusze z szerokim rondem lub zakrywać nogi i ręce odpowiednim strojem. Skóra takich osób bardzo łatwo ulega oparzeniom. Osoby z drugim fototypem (nieco ciemniejsza karnacja) mogą się opalać, ale powinny zabezpieczać skórę, stosując właściwe kosmetyki. Osoby, które mają pozostałe fototypy skóry, opalają się bardzo łatwo i tylko w niewielkim stopniu są narażone na poparzenia, powstawanie przebarwień lub innych niedoskonałości. Oczywiście nie można zaniechać ochrony przeciwsłonecznej.

Wybór kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym to nie taka prosta sprawa. Optymalna ochrona przed promieniami słońca to faktor o wysokości 50 SPF. Produkt taki zabezpieczy skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Dobrze sprawdzą się preparaty z filtrami chemicznymi i fizycznymi. Szczególnej ochronie podlegają znamiona, pieprzyki i blizny. Zakleić je można plasterkami lub nałożyć grubszą warstwę kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *