Jak pielęgnować włosy dojrzałe? Domowe sposoby i zabiegi medycyny estetycznej
Wiek wpływa nie tylko na skórę, lecz także na włosy. W obu przypadkach nie są to zmiany na korzyść. Na szczęście, ich wygląd można poprawić na wiele sposobów. Jak czas wpływa na włosy i jak pielęgnować włosy dojrzałe? Czy lepiej sprawdzą się domowe sposoby, czy zabiegi medycyny estetycznej? A może wystarczy dieta?
Jak czas wpływa na włosy?
Główną oznaką starzenia się włosów jest postępująca siwizna. Siwienie włosów jest wynikiem ograniczonej produkcji melaniny – naturalnego pigmentu włosów, który nadaje im kolor. Włosy zaczynają siwieć około trzydziestego roku życia.
Siwizna to nie jedyna oznaka starzenia się włosów. Z biegiem lat kosmyki stają się cieńsze, suche, sztywne i pozbawione blasku. Łatwiej się łamią, wolniej rosną i mają skłonność do wypadania. Starzenie się, także włosów, to naturalny proces fizjologiczny, którego nie da się powstrzymać. Na szczęście, można go spowolnić. W jaki sposób?
Jak pielęgnować włosy dojrzałe?
Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja kosmetykami dopasowanymi do potrzeb włosów dojrzałych. Takie preparaty powinny zawierać keratynę, koenzym Q10, peptydy, aminokwasy, hydrolizat kolagenu, witaminę E, olejki i ekstrakty roślinne, które nawilżają skórę głowy, dostarczają cebulkom włosowym składników odżywczych, odbudowują strukturę włosów i dodają im objętości.
Włosy dojrzałe należy myć według potrzeb, ponieważ nagromadzone sebum i inne zanieczyszczenia utrudniają skórze oddychanie oraz odżywienie mieszków włosowych. Istotny jest nie tylko dobrze dobrany szampon, lecz także sposób mycia włosów. Aby prawidłowo umyć włosy, należy rozprowadzić niewielką ilość szamponu w dłoniach i nałożyć na włosy zwilżone letnią wodą. Masujemy je delikatnie przez dwie, trzy minuty, aby poprawić ukrwienie skóry głowy, a tym samym ułatwić przeniknięcie do mieszków włosowych cennych składników zawartych w szamponie. Po spłukaniu i osuszeniu włosów ręcznikiem nakładamy na nie odżywkę. Zaczynamy od końcówek, które z reguły są najbardziej zniszczone. Następnie, za pomocą grzebienia o szeroko rozstawionych zębach, rozprowadzamy odżywkę na całej długości włosów. Pomijamy jedynie nasadę włosów i skórę głowy, aby uniknąć łojotoku. Na koniec spłukujemy włosy letnią wodą.
Jak pielęgnować włosy dojrzałe? Domowe sposoby
Przynajmniej raz w tygodniu warto nałożyć na włosy maskę, która jest bogata w składniki regenerujące i nawilżająca, zwłaszcza proteiny, odżywcze olejki, kolagen i keratynę. Maskę aplikujemy na świeżo umyte, wilgotne włosy. Niektóre maski należy wmasować w skórę głowy, dlatego przed zastosowaniem warto przeczytać ulotkę. Po rozprowadzeniu kosmetyku można owinąć głowę folią i ciepłym ręcznikiem; wysoka temperatura sprawi, że łuski otworzą się, a włosy wchłoną więcej cennych substancji.
Włosy dojrzałe, osłabione i wypadające można wzmocnić za pomocą specjalnych kuracji. Zwykle takie kosmetyki zawierają opatentowane kompleksy roślinno-witaminowe o silnym działaniu, które odbudowują strukturę włosów, poprawiają ukrwienie skóry głowy i odżywiają mieszki włosowe. Należy je wcierać w skórę głowy. Wiele z nich można stosować na dzień, na świeżo umyte włosy, ponieważ ich nie obciążają i nie nasilają wydzielania łoju. Taka kuracja wymaga systematyczności – po trzech miesiącach efekt bywa naprawdę spektakularny.
Jak pielęgnować włosy dojrzałe? Zabiegi medycyny estetycznej
Osłabionym, wypadającym włosom pomogą zabiegi medycyny estetycznej, a zwłaszcza mezoterapia skóry głowy. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skalpu koktajlami witaminowo-mineralnymi dopasowanymi do potrzeb skóry; niektóre preparaty mają działanie nawilżające, inne odżywiają skórę głowy, jeszcze inne hamują wypadanie włosów. Kolejny zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy osoczem z krwi pobranej od pacjenta. Krew jest tak spreparowana, że zawiera możliwie najwięcej tak zwanych czynników wzrostu, które stymulują mieszki włosowe, a w efekcie przywracają włosom gęstość i witalność.
Jak pielęgnować włosy dojrzałe? Dieta
Skuteczna regeneracja włosów nie kończy się na stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków. Na ich zdrowie i wygląd można wpłynąć także od wewnątrz, czyli za pomocą prawidłowej diety. W tym celu należy wzbogacić jadłospis o produkty zawierające witaminy i mikroelementy, które wspomagają odbudowę struktury włosów, to znaczy witaminy z grupy B oraz cynk, miedź i żelazo. Nie zaszkodzi sięgnąć po preparaty, które sprawią, że włosy szybciej odzyskają dobrą kondycję, na przykład z wyciągami ze skrzypu polnego.
Dodaj komentarz