Pielęgnacja skóry wrażliwej. Czym charakteryzuje się cera skłonna do podrażnień?

Pielęgnacja cery to zadanie odpowiedzialne, wymagające odpowiednich kosmetyków. Jak się do niego przygotować? O czym pamiętać, kiedy dbamy o skórę skłonną do podrażnień?

Każda posiadaczka (lub posiadacz) cery wrażliwej przyzna, że to naprawdę wymagający typ, a przez to bardzo ciężko jest ją odpowiednio pielęgnować. Skłonności do podrażnień niestety nie da się całkowicie wyeliminować, ale z pewnością da się sprawić, że cera rzadziej będzie podrażniona. Trzeba wiedzieć, co jej szkodzi, czyli znać charakterystykę tego rodzaju skóry.

Cera wrażliwa. Co to oznacza?

Wiele osób błędnie interpretuje cerę wrażliwą jako kolejny typ cery. W rzeczywistości rozróżnia się tylko cztery podstawowe typy cery: normalną (u dzieci), tłustą, suchą i mieszaną (czyli połączenie dwóch poprzednich). Dopiero w obrębie tych rodzajów możemy wyróżnić np. cerę trądzikową, naczynkową albo właśnie wrażliwą. Cera ze skłonnością do podrażnień może być zarówno sucha, tłusta, jak i mieszana; może mieć trądzik lub nie; mogą pękać jej naczynka lub nie.

Skóra wrażliwa jest bardzo trudna do zdefiniowania. Ogólnie mówi się o niej wówczas, gdy ma obniżony próg tolerancji na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne np. składniki kosmetyków, mróz, słońce, zanieczyszczenia. Bezpośrednie przyczyny to gęste unaczynienie skóry, płytko osadzone pod cienką skórą naczynia krwionośne, a także zwiększona ilość receptorów.

Cera wrażliwa – objawy

Istnieją dwie grupy objawów, dzięki którym można zaklasyfikować swoją cerę jako wrażliwą – są to objawy obiektywne (to, co widać gołym okiem) oraz subiektywne (to, co jest tylko naszym odczuciem). Cera wrażliwa to taka, której pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji lub nieodpowiednich warunków atmosferycznych towarzyszy:

  • szorstkość i uczucie ściągnięcia skóry;
  • uczucie pieczenia i swędzenia;
  • występowanie rumienia napadowego;
  • wzmożona suchość skóry;
  • teleangiektazje, czyli pękające naczynka;
  • czasami trądzik różowaty.

Uogólniając, można powiedzieć, że cera wrażliwa reaguje podrażnieniem na wszystko, co jej nie odpowiada. W zależności od sytuacji mogą to być różne czynniki – zarówno te, na które nie mamy wpływu (np. atmosferyczne), jak i zależne od nas (np. pielęgnacja).

Jaki możesz mieć typ cery wrażliwej?

Z uwagi na stopień nasilenia objawów, wrażliwość skóry może być zupełnie inna u dwóch osób. Nie zawsze objawia się ona tak samo. Trzeba mieć świadomość, że skóra wrażliwa to nie jest jeden, jasno określony, zawsze taki sam typ cery. Istnieje specjalna klasyfikacja, dzięki której wyróżnia się cztery typy cery wrażliwej:

  • Typ I – rumień pojawia się pod wpływem emocji, zmiany temperatury lub alkoholu.
  • Typ II – podrażnienie i suchość pojawiają się pod wpływem warunków atmosferycznych.
  • Typ III – nagłe zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie pojawia się po użyciu kosmetyku.
  • Typ IV – zaczerwienienia, nadwrażliwość i niedoskonałości pojawiają się przy menstruacji.

Przyczyny wrażliwości cery

Nie da się jednoznacznie określić, jakie są przyczyny wrażliwości cery. W niektórych przypadkach jest to uwarunkowane genetycznie: cera wrażliwa zostaje odziedziczona np. po rodzicu. Innym razem ma związek z konkretnymi chorobami np. atopowym zapaleniem skóry. Jeszcze kolejnym wynika z niewłaściwej budowy naskórka albo jego uszkodzenia. Jednak najczęściej cera wrażliwa pojawia się nagle np. w związku ze zmianami hormonalnymi lub przekroczeniem progu wytrzymałości skóry na regularną niewłaściwą pielęgnację.

Skóra wrażliwa- pielęgnacja

Jak dbać o cerę wrażliwą? Delikatnie! Trzeba mieć świadomość, że to, co nie robi wrażenia na skórze normalnej, tę wrażliwą może znacznie podrażnić. Pielęgnacja skóry wrażliwej wymaga systematyczności i skrupulatności, bo czasami jeden niepozorny składnik może zaszkodzić.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Powinny być z jednej serii, aby uniknąć niepożądanych interakcji różnych składników. Najlepsze są produkty hipoalergiczne, które nie zawierają substancji, które mogą uczulać np. alkoholi, konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Dobrze, jeśli mają lekką formułę na bazie wody lub hydrolatu, aby nie obciążały delikatnej skóry. Do demakijażu idealny będzie np. łagodny płyn micelarny. Kupując kosmetyki do cery wrażliwej, warto wybierać produkty w opakowaniach z dozownikiem (nie w słoiczkach), bo mają one dłuższą trwałość i są chronione przed bakteriami, które mogą się gromadzić także w produktach pielęgnacyjnych. Dobrze, jeśli mają filtr UV, aby chronić skórę przed niekorzystnymi czynnikami.

Błędy w pielęgnacji cery wrażliwej

  • Mechaniczne podrażnienia skóry np. pocieranie przy demakijażu.
  • Stosowanie silnie odmładzających kremów – cera wrażliwa lubi łagodność.
  • Stosowanie różnych kosmetyków (kremów) w tym samym czasie.
  • Częsta zmiana kosmetyków – przyzwyczajenie jest tutaj zaletą.
  • Testowanie wielu nowych kosmetyków pielęgnujących lub do makijażu.
  • Stosowanie naparów ziołowych, bo zioła często są alergenami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *