Przetłuszczające się włosy – przedstawiamy 4 najczęstsze przyczyny 

Włosy oklapnięte, strączkujące się na długości, a skalp nieświeży – takie właśnie są cechy włosów przetłuszczających się. Dzieje się tak wskutek nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i wydzielanego sebum. Jednak przyczyn takiego stanu rzeczy jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Przyczyny mogą być genetyczne, albo mogą być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, a czasami przetłuszczanie jest miksem obu rodzajów przyczyn. Co więcej, przetłuszczaniu włosy mogą być osłabione i wypadać. W tym wpisie dowiecie się, jakie są 4 najczęstsze przyczyny przetłuszczania się włosów. 

Tłuste włosy nie są takie na całej długości. Zwykle nieświeży jest skalp, jednak włosy od ucha w dół są suche. Włosy wyglądają nieestetycznie i sprawiają wrażenie zaniedbanych. W efekcie chcemy jak najszybciej włosy umyć i na nowo mieć świeże i piękne włosy. Jednak jeśli już kilka godzin po umyciu, włosy znów są przetłuszczone, a to znak, że włosy przetłuszczają się za szybko. Jeśli to znajome i chcesz wyeliminować nadmierny łojotok, to dowiedz się, jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy.

Charakterystyka włosów, które mają problemy z przetłuszczaniem się:

  • włosy bardzo szybko tracą świeżość po umyciu
  • włosy u nasady są przyklapnięte i nieświeże
  • włosy są suche i sklejają się w strąki
  • włosy nadmiernie wypadają (opcjonalnie)

Kogo dotyka nadmierne przetłuszczanie się włosów? 

Problem ten dotyka szczególnie nastolatków, u których hormony szaleją. Co ciekawe, ten problem statystycznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Na nadmierne przetłuszczanie się włosów mogą narzekać także osoby, które mają choroby tarczycy, palą papierosy, mają problemy ze snem, lub są narażone na nadmierny i długotrwały stres.

Jakie są najczęstsze przyczyny przetłuszczających się włosów? 

1. Nieodpowiednia pielęgnacja 

Jeśli włosy przetłuszczają się, to chcemy jak najszybciej odzyskać świeżość i w tym celu myjemy włosy. Okazuje się jednak, że właśnie to może być przyczyną ich nadmiernego przetłuszczania się. Może się tak dziać, gdy używamy mocnych detergentów. Mocny szampon to taki, który ma w sobie SLS lub SLES i ethanol. Taki kosmetyk może spowodować nadmierna suchość skóry głowy, w związku z tym następuje zwiększona produkcja łoju, a włosy przetłuszczają się.

2. Niedbanie o skórę głowy

Na łazienkowych półkach często mamy mnóstwo odżywek i masek do włosów. Jednak peelingi do skóry głowy to wciąż rzadkość. A właśnie brak regularnego peelingowania skory głowy może być przyczyna przetłuszczania się skory głowy! Peeling nie dość ze złuszcza martwy naskórek, to nawilża skórę głowy.

3. Podłoże genetyczne, problemy hormonalne, choroby tarczycy 

Jeśli któreś z tych trzech rzeczy Was dotyczą to jest ogromne prawdopodobieństwo, że to właśnie jest przyczyną Waszych problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. W tych przypadkach nawet odpowiednia pielęgnacja może na niewiele się zdać. Takich problemów nie wolno bagatelizować i dlatego warto umówić się do lekarza, najlepiej do trychologa. Specjalista zleci odpowiednie badania, a następnie zaleci specjalistyczną pielęgnację, lub przeprowadzi profesjonalne zabiegi, dzięki którym stan skóry głowy od razu poprawi się.

4. Nieodpowiednia dieta, niedobór witamin 

Dobrze wiemy, że to, co jemy ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Ostatnią najczęstszą przyczyną przetłuszczania się włosów jest nieodpowiednia dieta i niewystarczająca ilość witamin. Brak suplementowania witaminy C oraz witamin z grupy B może sprawiać wypadanie i przetłuszczanie się włosów. Oprócz tego dieta składająca się z potraw niezdrowych, tłustych, a także częste picie alkoholu i palenie papierosów również działa niekorzystnie na nasz organizm (w tym na nasze włosy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *