Skuteczne sposoby na walkę z przebarwieniami skóry

Ma je (niestety) większość z nas. Pojawiają się szczególnie po letnich miesiącach, kiedy słońce oprócz opalenizny zostawia na naszej skórze nieestetyczne pamiątki w postaci przebarwień. Dojrzała skóra musi zmierzyć się z nierównomiernie rozkładającym się pigmentem, często zmiany trądzikowe też pozostawiają po sobie blizny i przebarwienia na skórze. Jak się ich pozbyć? Oto najskuteczniejsze metody do walki z przebarwieniami.

Jak zwalczyć przebarwienia skóry w domu – kosmetyki do domowej terapii

Jeśli Twoim problemem są przebarwienia świeże i dosyć płytkie, możesz je z powodzeniem zlikwidować za pomocą kosmetyków. Produkty tego typu rozjaśnią istniejące już plamki, a także skutecznie zapobiegną powstawaniu nowych przebarwień. jest to bardzo istotne, ponieważ często zmiany tego typu rozlewają się na coraz większe obszary skóry.

Kuracje na noc

Są one bardzo skuteczne, ponieważ najczęściej rozjaśnianie przebarwień odbywa się za pomocą wszelkiego rodzaju kwasów i retinolu, a te niezbyt lubią się ze słońcem.

 • Kuracje nocne z retinolem
  Aby retinol naprawdę zadziałał i rozjaśnił wszelkiego rodzaju przebarwienia musi być w odpowiednim stężeniu, czyli między 0,25 a 1%. Sprawdzisz to w składzie produktu na opakowaniu. Możesz wybierać między tradycyjnym kremem na noc, lub sięgnąć po serum z retinolem. Ponieważ jednak retinol może uczulać skórę – zacznij wprowadzać go do pielęgnacji stopniowo – najpierw dwa, trzy razy w tygodniu, a dopiero z czasem możesz pokusić się o co nocną aplikację.
 • Kuracje nocne z kwasami
  Najlepiej zadziałają ampułki, serum lub krem z  kwasem ferulowym, glukonowym, cytrynowym lub azelainowym. Sprawdzaj, czy kosmetyk nadaje się do nocnej kuracji. Nakładaj produkt tak, jak każdy inny krem na noc, codziennie i przez cały rok – stosuj je dopóty, dopóki nie uzyskasz upragnionego efektu.

Kuracje na dzień

Kremy na dzień muszą być łagodniejsze, ponieważ pozostają w kontakcie ze słońcem i promieniowaniem. Dlatego mają składniki słabiej wybielające, ale dzięki temu nie ma ryzyka, że skóra pod wpływem słońca przebarwi się, zamiast owe przebarwienia skórne wyleczyć. Takie kremy mogą też mieć w swoim składzie kwas i retinol, ale ich stężenie jest o wiele mniejsze. Oprócz tego dobry rozjaśniający krem powinien zawierać filtry słoneczne i to wysokie (między SPF 30 a 50)

 • Kuracje z witaminą C
  masz do dyspozycji krem, serum, ampułki lub emulsję z witaminą C, czyli kwasem L-askorbinowym. Jego stężenie powinno wynosić od 5 do 15 %. Cera wrażliwa może się lekko buntować, jeśli nałożysz na nią kosmetyki które zawierają jednocześnie witaminę C i witaminę A. Pamiętaj też, że witaminy C nie powinno się nakładać tuż pod oczy, dookoła dziurek nosa i w kącikach ust. Przyzwyczajają do niej skórę – zacznij od niewielkiego stężenia witaminy C, a dopiero później stopniowo zwiększ jej ilość w kosmetyku.
 • Kuracje ze śluzem ślimaka
  Czy wiedziałaś, że śluz ślimaka oprócz właściwości spłycających zmarszczki i leczących podrażnienia zawiera również składniki rozjaśniające cerę? Im bardziej skoncentrowany produkt, tym więcej aktywnie rozjaśniających “ślimaczych” składników ma w sobie, więc tym lepsze jest jego działanie. najlepiej sięgnij zatem po serum, ponieważ tam śluzu ślimaka jest najwięcej i działa najsilniej.

Domowe sposoby na przebarwienia

 • Morwa na przebarwienia skóry
  Kilka suszonych owoców morwy utrzyj na papkę z łyżeczką soku z cytryny. Miksturę nakładaj wyłącznie na same plamki, na 10 minut. Stosuj kurację co 2-3 dni.
 • Ryż na przebarwienia skóry
  Ryżowy tonik genialnie zwalcza przebarwienia skóry. Pół szklanki ryżu zalej ciepłą wodą tak, by woda była około 1 cm powyżej poziomu ziaren. Odstaw ryż na kilka godzin, a następnie wodę wlej do buteleczki- tonik należy wymienić na nowy po 3 dniach.
 • Pietruszka na przebarwienia skóry
  Posiekaj natkę pietruszki i gotuj w rondelku (dodaj około szklankę wody). Po kwadransie zestaw z ognia i pozostaw miksturę na noc. Rano przecedź do butelki i dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Używaj dwa razy dziennie i wymień na świeży tonik po około 5 dniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *