Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy nadmiernie błyszczące się u nasady, pozbawione objętości i wydzielające nieprzyjemny zapach – z takimi problemami borykają się włosy przetłuszczające się. Dlaczego włosy się przetłuszczają i jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Włosy przetłuszczające się są wynikiem nadmiernej produkcji łoju spowodowanej między innymi:

  • zaburzeniami hormonalnymi związanymi na przykład z okresem dojrzewania;
  • nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy: stosowaniem dużej liczby kosmetyków obciążających włosy lub brakiem dostatecznej pielęgnacji;
  • niezdrową dietą bogatą w produkty przetworzone;
  • zażywaniem niektórych leków.

Niekiedy problem przetłuszczających się włosów ma podłoże genetyczne.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się – mycie

Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Włosy przetłuszczające najczęściej myje się codziennie; lepiej robić to rano, ponieważ gdy umyjemy je wieczorem, w nocy zdążą się przetłuścić. Bardzo ważny jest dobór szamponu. Do codziennego stosowania należy używać delikatnego szamponu, najlepiej bez SLS, SLES, silikonów i substancji drażniących, a co 2-3 dni warto sięgać po szampon przeznaczony dla włosów tłustych i przetłuszczających się, na przykład z pokrzywą, czarną rzepą czy glinką, który zmniejszy wydzielanie sebum. Włosy warto myć i spłukiwać letnią wodą, ponieważ gorąca pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum.

Włosy przetłuszczające się – odżywianie

Włosy przetłuszczające się należy nawilżać i odżywiać, żeby zapobiec ich przetłuszczaniu u nasady i wysuszeniu na końcach. W tym celu możesz nakładać odżywkę lub maskę na godzinę przed myciem, co odżywi włosy i nie obciąży ich. Jeżeli brakuje nam czasu na taką pielęgnację, należy pamiętać, aby nie nakładać kosmetyków pielęgnacyjnych bezpośrednio na skórę głowy, lecz od ucha w dół lub na same końcówki. Dobrym pomysłem będzie olejowanie włosów; nakładaj olej roślinny 1-3 godziny przed myciem włosów. Wybierz olej rycynowy, jojoba lub arganowy albo gotowe mieszanki lub wcierki. Olejowanie włosów reguluje pracę gruczołów łojowych i wygładza włosy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *