Dermokosmetyki – czym różnią się od klasycznych kosmetyków?
Dermokosmetyki to termin, który możemy spotkać w drogerii czy aptece. Czym właściwie są dermokosmetyki? Oto wszystko, co warto o nich wiedzieć.
Co to są dermokosmetyki?
Dermokosmetyki to potoczna nazwa dla kosmetyków aptecznych. Nazywa się je także kosmetykami hipoalergicznymi lub kosmeceutykami. Są to preparaty przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry. Warto mieć jednak na uwadze, że dermokosmetyk to nie lek, a produkt, który ma na celu wspomaganie leczenia problemów dermatologicznych.
Czym dermokosmetyki różnią się od tradycyjnych kosmetyków?
Różnice widoczne są przede wszystkim w składach. Dermokosmetyki pozbawione są zazwyczaj substancji zapachowych, barwników, konserwantów, substancji drażniących czy alergicznych – ich hipoalergiczność potwierdzona jest badaniami. Oznacza to, że stosowanie takich produktów obarczone jest mniejszym ryzykiem wystąpienia alergii niż w przypadku zwykłego kosmetyku. Proces produkcji dermokosmetyków i tych tradycyjnych jest w zasadzie podobny. Obydwa rodzaje produktów przechodzą szereg badań nad ich bezpieczeństwem oraz kontrolę jakości. Firmy produkujące dermokosmetyki współpracują bardzo często z lekarzami czy dermatologami, a produkty poddawane są długotrwałym i restrykcyjnym testom pod ich nadzorem.
Dla kogo przeznaczone są dermokosmetyki?
Kosmetyki apteczne dedykowane są głównie dla skóry wrażliwej i problematycznej. Są odpowiedzią na dolegliwości skórne takie jak trądzik, alergie, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, egzem czy choroby skóry głowy, jednak może sięgnąć po nie każdy, bez względu na typ skóry, kto szuka produktów ze starannie skomponowanym i dokładnie zbadanym składem. Szczególnie polecane są do pielęgnacji skóry dzieci od 1 dnia życia. Dziecięca skóra jest cienka i delikatna. Należy specjalnie o nią dbać stosując łagodne produkty. Chronimy w ten sposób skórę dzieci przed podrażnieniami czy alergiami.
Dermokosmetyki – fakty i mity
Niestety, mitem jest stwierdzenie, że dermokosmetyki całkowicie wyleczą nasze dolegliwości skórne. Mogą jednak pozytywnie wpłynąć na przebieg leczenia farmakologicznego. To wciąż jedynie kosmetyki, a nie leki – nie posiadają więc właściwości leczniczych. Błędny jest także wniosek, że żaden dermokosmetyk nas nie uczuli. Każdy kosmetyk, tradycyjny czy ten apteki, jest w stanie wywołać reakcję alergiczną. Jest to kwestia indywidualna i zależy od tego, na jaką konkretnie substancję jest się uczulonym. Nie można również stwierdzić, że wszystkie dermokosmetyki pozbawione są substancji zapachowym lub konserwantów. Zgodnie z prawem, każdy kosmetyk, którego skład oparty jest o wodę, musi zawierać konserwant, hamujący rozwój bakterii wewnątrz produktu. Równie często dodaje się do produktu kompozycję zapachową niwelującą nieprzyjemny zapach surowców, z których wyprodukowany jest kosmetyk.