Pielęgnacja tłustej skóry głowy i suchych końcówek

Przetłuszczająca się skóry głowy i zniszczone końcówki włosów? Dla wielu kobiet to prawdziwy kataklizm. Jakich kosmetyków wtedy używać: regenerujących czy oczyszczających? A może spróbować zupełnie czegoś innego? Jeżeli nie masz pomysłu na kompleksową pielęgnację tłustej skóry głowy i suchych końców pasemek, to sprawdź, jak z takim problemem radzą sobie doświadczone włosomaniaczki.

Czemu skóra głowy się przetłuszcza?

Skóra głowy może przetłuszczać się z wielu przyczyn. Do występujących najczęściej należą: zaburzenia hormonalne, niedobór witamin i mikroelementów, nieprawidłowa dieta i pielęgnacja, choroby. W prawidłowym funkcjonowaniu włosów dużą rolę odgrywa również dieta. Nabiał, przetworzona żywność, mała ilość owoców i warzyw mogą wpływać na przetłuszczanie się skóry głowy.

Szampony i hydrolaty na przetłuszczającą się skórę głowy

Do mycia przetłuszczającej się skóry głowy przydadzą ci się oczyszczające i nawilżające szampony. Nie powinny jednak zawierać SLS lub innych mocnych detergentów, które mogłyby zwiększyć wydzielanie sebum. Głowę takim szamponem myje się tak często, jak to konieczne. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie glinek połączonych z wodą.

W pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy pomogą też hydrolaty. Do takiej wody kwiatowej lub ziołowej dodaje się pół łyżeczki octu jabłkowego i białą glinkę, puder ryżowy lub bambusowy, krzemionkę albo skrobię. Hydrolat aplikuje się na skórę głowy za pomocą atomizera. Zawarte w nim składniki będą działać odświeżająco i antybakteryjnie, będą też pochłaniać nadmiar sebum.

Pielęgnacja ziszczonych końcówek włosów

Zniszczone końcówki należy zabezpieczać zarówno podczas mycia, jak i na co dzień. Szampon, który usuwa sebum, mógłby wysuszyć końce pasemek i spowodować ich rozdwajanie. Dlatego przed myciem wystarczy zaaplikować kosmetyk, który utworzy ochroną powłoczkę i zapobiegnie uszkodzeniom.

Olejowanie końcówek, maseczka lub ampułki

Olejowanie końców pasemek to dobry sposób na zabezpieczenie ich przed działaniem wysuszającego szamponu. Olejek nakłada się na godzinę przed myciem. Taki sam trik możemy przeprowadzić z maską. Należy jednak pamiętać, żeby przed myciem głowy końcówki włosów zmoczyć, a maskę spienić. Powłoczkę chroniącą przed zniszczeniem zapewnią też ampułki. Te, w przeciwieństwie do masek i oleju, należy stosować częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *