Jak pielęgnować skórę wrażliwą? Skóra wrażliwa a inne rodzaje skóry

Czerwone plamki, pieczenie, swędzenie i drobne krostki to tylko niektóre reakcje skóry wrażliwej na nowy kosmetyk, a nawet zmianę wody. Zanim wyjaśnimy, jak pielęgnować skórę wrażliwą, sprecyzujemy, jaka jest skóra wrażliwa, a jaka alergiczna i naczynkowa, ponieważ łatwo je ze sobą pomylić.

Jaka jest skóra wrażliwa?

Skóra wrażliwa nie toleruje chlorowanej wody, silnie działających kosmetyków i gwałtownych zmian temperatury ‒ reaguje na nie swędzeniem, pieczeniem i napięciem. Szybko dochodzi do tego zaczerwienienie, a nawet wysypka. Przyczyną tych zmian jest zaburzenie mechanizmów obronnych, z kolei ono jest wynikiem niedostatecznej wilgotności naskórka i uszkodzenia ochronnej warstwy hydrolipidowej przez kosmetyki, które zmieniają jej kwaśny odczyn na zasadowy. Reakcja skóry wrażliwej jest błyskawiczna: podrażnienia pojawiają się od razu po zetknięciu z drażniącą substancją.

Do niedawna uważano, że reagować w ten sposób może jedynie skóra sucha, a tłusta i mieszana są bardziej odporne. Z czasem okazało się, że nadwrażliwość i wynikająca z niej skłonność do podrażnień jest niezależna od rodzaju skóry. Zarówno skóra sucha, tłusta, jak i mieszana pod wpływem drażniących substancji przesusza się, piecze i reaguje wysypką; w przypadku skóry suchej są to niewielkie, czerwone plamki, a w przypadku dwóch pozostałych ‒ duże plackowate zaczerwienienia. Zwykle wrażliwą skórę mają osoby o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach.

Skóra wrażliwa czy alergiczna?

Podstawowa różnica między tymi rodzajami skóry jest taka, że reakcje skóry wrażliwej są błyskawiczne, a alergicznej ‒ opóźnione. Zmiany na skórze alergicznej występują po minimalnie dwunastu, a maksymalnie siedemdziesięciu dwóch godzinach od chwili zetknięcia się z substancją drażniącą. Alergia jest chorobą wynikającą z braku odporności nie tylko skóry, lecz także całego organizmu. Objawia się rumieniem, wysypką i silnym łuszczeniem, a wywołują ją kosmetyki, jedzenie, pyłki roślin, odchody roztoczy, sierść zwierząt i substancje chemiczne. Skóra alergiczna zwykle nie toleruje substancji naturalnych, dlatego należy unikać kosmetyków z wyciągami roślinnymi i składnikami pochodzenia zwierzęcego.

Ponieważ skóra alergiczna reaguje z opóźnieniem, trudno znaleźć alergen, który ją wywołał. Z tego powodu leczenie jest długotrwałe i wymaga zarówno zmiany kosmetyków, jak i specjalistycznej terapii farmakologicznej.

Skóra wrażliwa czy naczynkowa?

Skóra wrażliwa i naczynkowa bywają mylone, ponieważ łączy je nadwrażliwość na bodźce i reakcja w postaci zaczerwienień. Mimo to są to dwa odrębne rodzaje skóry. Skóra naczynkowa zmienia kolor pod wpływem działania czynników zewnętrznych, a nie kosmetyków. Łatwo ją poznać po teleangiektazji, czyli popękanych naczynkach.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Skóra wrażliwa przede wszystkim potrzebuje nawilżenia ‒ zarówno z zewnątrz, jak i od środka ‒ oraz odbudowania jej warstwy ochronnej. W tym celu należy spożywać dwa litry wody dziennie, w tym szklankę niegazowanej wody mineralnej na czczo, zaraz po przebudzeniu. Zimą warto stosować tłuste kremy, które pozostawią na skórze film ochronny, a latem kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Przed zakupem nowego kosmetyku należy wykonać próbę uczuleniową, to znaczy nałożyć go na niewielki fragment skóry za uchem lub na przedramieniu. Jeżeli nie wystąpi wysypka ani zaczerwienienie, można go stosować na co dzień. Warto mieć na uwadze, że przy skórze wrażliwej nie należy eksperymentować z kosmetykami ‒ najlepiej trzymać się tych sprawdzonych.

Podczas porannego mycia twarzy stosujemy wodę w sprayu lub mineralną bądź napar z rumianku lub lipy. Równie dobrze można całkowicie zrezygnować z wody i oczyszczać cerę mleczkiem lub śmietanką, a następnie przecierać tonikiem. Z kolei przy wyborze kremu do twarzy należy kierować się zasadą, że im mniej zawiera składników czynnych, konserwantów oraz substancji barwiących i zapachowych, tym lepiej. Taki kosmetyk powinien składać się z kwasów tłuszczowych, ceramidów, witaminy E, pantenolu, wody termalnej, kwasu hialuronowego oraz wyciągu z rumianku, melisy lub ogórecznika lekarskiego. Wszystkie te substancje wzmacniają naskórek, uszczelniają warstwę hydrolipidową i łagodzą podrażnienia. Krem należy wklepywać delikatnie, bez naciągania skóry. W ciągu dnia warto nawilżać twarz wodą w sprayu.

Ponieważ skóra wrażliwa źle reaguje na kolorowe kosmetyki, warto stosować tylko te przeznaczone do wrażliwej skóry. Takie preparaty są wolne od drażniących substancji chemicznych, takich jak chrom i nikiel. Z kolei aby je później usunąć oraz oczyścić skórę twarzy z kurzu i tłuszczu, należy stosować łagodzące mleczka kosmetyczne. Nakładamy ich grubą warstwę, delikatnie zbieramy wacikiem, po czym przecieramy skórę tonikiem bezalkoholowym. Do demakijażu oczu warto używać kosmetyków bez konserwantów oraz o neutralnym pH i lekko tłustej konsystencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *