Jakie właściwości mają kosmetyki z Morza Martwego i jak rozpoznać te prawdziwe?
Morze Martwe to najniżej położone miejsce na Ziemi, które w 30% składa się z minerałów i w 70% z wody. Bogate jest w aż 21 minerałów, przy czym ponad połowy z nich nie znajdzie się nigdzie indziej. Najważniejsze to magnez, potas, sód, chrom, cynk, mangan i miedź oraz bromki, jodki, siarczany, węglany i chlorki. Jakie właściwości mają kosmetyki z Morza Martwego i jak rozpoznać te prawdziwe?
Kosmetyki z Morza Martwego – skład i właściwości
Morze Martwe znajduje się na pograniczu Izraela i Jordanii i jest najbardziej słonym morzem na świecie. Zawarta w nim sól jest solą potasowo-magnezową, a nie sodowo-chlorową, a jej kryształy bogate są w:
- magnez,
- potas,
- wapń,
- brom.
Jony magnezu przenikają w głąb skóry i nawadniają ją, a przy tym regulują pracę gruczołów łojowych. Potas zarządza gospodarką wodną całego organizmu i zwiększa odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych. Wapń ma właściwości przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Z kolei brom bierze udział w tworzeniu hormonu AMP, który odpowiada za procesy złuszczania i regeneracji skóry.
W kosmetykach wykorzystuje się głównie sól i błoto z Morza Martwego.
Jak rozpoznać prawdziwe kosmetyki z Morza Martwego?
Wiele kosmetyków dostępnych na rynku ma w składzie minerały z Morza Martwego, ale nie zawsze zawarta w nich sól pochodzi z Morza Martwego. Aby to sprawdzić, warto wczytać się w skład INCI na opakowaniu produktu. Jeżeli kosmetyk zawiera sól z Morza Martwego, jego INCI powinno uwzględniać informację: Dead Sea Salt – 100% (INCI podróbek: Maris Salt – 100%). Jeżeli kosmetyk zawiera sodium chloride/ NaCl, to znaczy, że składa się ze zwykłej soli kuchennej, która nic nie wnosi do naszej urody i naszego zdrowia. Kolor kosmetyku może być pomocną informacją, ale nie musi: chociaż sól kuchenna jest biała, a sól morska ma ciemniejszy, brudny odcień, to dzięki zastosowaniu barwników producentom uda się osiągnąć każdy kolor. Istotnym kryterium jest smak, który można sprawdzić wyłącznie wtedy, gdy sól nie zawiera dodatkowych składników. Podczas gdy sól kuchenna jest słona, to sól z Morza Martwego ma gorzki smak. Ponadto sól z Morza Martwego, w przeciwieństwie do soli kuchennej, jest silnie uwodniona, więc długo po otworzeniu opakowania będzie sprawiała wrażenie mokrej, wręcz oleistej.
Dodaj komentarz