Szczoteczka do zębów: manualna, elektryczna czy soniczna – którą wybrać i jakie mają właściwości? Jak prawidłowo myć zęby?

Czy właściwy dobór typu szczoteczki do zębów gwarantuje nam uniknięcie wizyt u dentysty? Nawet najlepszej szczoteczki możemy używać nieumiejętnie, dlatego zanim wydamy na nią fortunę, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo myć zęby. Szczoteczka do zębów: manualna, elektryczna czy soniczna – którą wybrać i jakie mają właściwości?

Jak prawidłowo myć zęby?

Po pierwsze, prawidłowe mycie zębów powinno trwać minimum 2 minuty. Po drugie, należy tak szczotkować zęby, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków oraz dobrze wymieść resztki pokarmu i bakterie; w ten sposób unikniemy próchnicy i kamienia nazębnego, a w konsekwencji – odsłaniania szyjek zębowych i paradontozy. Po trzecie, zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie.

Szczoteczka do zębów – którą wybrać? Manualna szczoteczka do zębów – właściwości

Manualna szczoteczka do zębów to wybór najbardziej oczywisty, dlatego jej działania nikomu nie trzeba tłumaczyć. Najlepiej wybierać szczoteczki miękkie albo wręcz ultra- i supermiękkie, które nie podrażniają zębów i dziąseł. Manualną szczoteczkę do zębów należy wymieniać co najmniej co 3 miesiące.

Szczoteczka do zębów – którą wybrać? Elektryczna szczoteczka do zębów – właściwości

Elektryczna szczoteczka do zębów działa na zasadzie ruchów pulsacyjno-rotacyjnych, które myją zęby z dużą częstotliwością obrotów. Elektryczna szczoteczka do zębów może być bateryjna lub akumulaturowa. Bateryjna jest lżejsza i tańsza, ale trzeba wymieniać baterie co 1-2 miesiące. Akumulatorowa jest trochę cięższa i droższa, ale zaoszczędzimy na wymianie baterii. Główkę szczoteczki należy wymieniać co najmniej co 3 miesiące. Elektryczna szczoteczka do zębów może być wyposażona w timer, który sygnalizuje możliwość zakończenia mycia po optymalnym czasie, to znaczy po 2 minutach.

Szczoteczka do zębów – którą wybrać? Soniczna szczoteczka do zębów – właściwości

Soniczna szczoteczka do zębów działa na zasadzie fal sonicznych, które wytwarzają mikrobąbelki czyszczące dokładnie nawet trudno dostępne miejsca. Soniczna szczoteczka do zębów nie tylko myje zęby i przestrzenie międzyzębowe z zanieczyszczeń, lecz także skutecznie usuwa płytkę nazębną i osad z powierzchni zębów. Soniczna szczoteczka do zębów dba o dziąsła, a także sprawdza się u osób z wrażliwymi zębami, odsłoniętymi szyjkami zębowymi oraz noszącymi stałe aparaty ortodontyczne, implanty i mostki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *