Kurkuma w kosmetyce – orientalny sposób na pełną energii, zdrową cerę
Znana przede wszystkim jako przyprawa w kuchni orientalnej, o charakterystycznym smaku i kolorze. kurkuma ma swoje inne, bardzo cenione i niezwykłe działanie zdrowotne. Niezwykle korzystnie wpływa tez na urodę. Już w kilka dni poprawia stan cery jej wygląd i koloryt. To silny antyoksydant, który warto poznać. Chcesz wypróbować potężną broń do walki o piękno młodość skóry?
Kurkuma – właściwości kosmetyczne
Kurkuma czyli ostryż długi wyglądem przypomina imbir (ma bardzo podobne kłącze różni się przede wszystkim kolorem). Jest wykorzystywana w kosmetyce od wieków. Hindusi znają ją od około 4000 lat – jest ona obszernie opisana jako jedna z ajurwedyjskich „złotych” substancji o wielkiej mocy. Dziś stanowi składnik wielu produktów, a w składzie INCI widnieje pod łacińską nazwą Curcuma Longa.
Najcenniejsze w kurkumie jet jej kłącze – to ono wykorzystywane jest do celów leczniczych, kulinarnych, kosmetycznych. Jej unikalność polega na tym, ze kurkuma zawiera cenny związek, istotny dla naszego organizmu, czyli kurkuminę. Ma ona właściwości silnie antyseptyczne oraz antybakteryjne. Ale to tylko początek cudownych właściwości kurkumy. Jakie są inne?
- Kurkuma spowalnia uszkodzenia skóry oraz komórek;
- jest bardzo silnym i cennym źródłem antyoksydantów;
- zwalcza trądzik i wypryski;
- pomaga wleczeniu egzemy, łuszczycy, koi suchą skórę;
- zmniejsza przebarwienia;
- wyrównuje koloryt skóry;
- spowalnia procesy starzenia;
- doskonała w walce ze zmarszczkami;
- łagodzi zmiany potrądzikowe;
- przyspiesza odnowę komórek skóry;
- niesie ulgę przy popękanej skórze dłoni, pięt;
- leczy spierzchnięte usta.
Domowe kosmetyki z kurkumą
DIY: maseczka do twarzy z kurkumy z miodem
- 1 łyżeczka kurkumy,
- 1 łyżeczka dobrej jakości miodu,
- 1 łyżeczka jogurtu naturalnego.
Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki tak, by powstała dosyć gesta papka (nie powinna on ściekać z buzi przy aplikacji). Nałóż mieszankę na skórę i trzymaj około 15-20 minut. Taką maseczkę warto robić 2 razy w tygodniu, a przy problemach z cerą (np. trądzikiem) nawet częściej.
DIY: maseczka do twarzy z kurkumą, cytryną i oliwą z oliwek
- 2 łyżeczki miodu,
- szczyptę kurkumy,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron lub słonecznikowego.
Wymieszać kurkumę, sok z cytryny i miód, aby powstało ciasto, a następnie cienką warstwę maski nałóż na twarz i zostaw do wyschnięcia na około 20 minut. Maska zasycha na skórze, więc aby ją zmyć użyj znacznej ilości wody. Możesz tez przemyć buzię mokrą gąbką. Na koniec nałóż na twarz kilka kropli wybranego, naturalnego olejku i wetrzyj opuszkami palców w skórę. Pozostaw go an kilka chwil, po czym sięgnij po tonik i delikatnie przemyj skórę wacikiem zamoczonym tonikiem (dobrą alternatywą będzie też ziołowy napar np. z rumianku lub pokrzywy).
Jeśli Twoja skóra obfituje w niedoskonałości i chcesz pozbyć się krostek czy innych zmian skórnych, a dodatkowo zakwasić odpowiednio cerę – do powyższej maseczki dodaj łyżkę lub dwie naturalnego jogurtu.
Kurkuma w kosmetyce – na co jeszcze pomaga?
Oprócz pielęgnacji cery kurkumę można wykorzystać jako składnik kosmetyków do włosów lub jako kuracje redukującą rozstępy skórne. Wystarczy, że połączysz kurkumę z olejkiem kokosowym i/lub sokiem z cytryny. Na podrażnioną skórę której brak nawilżenia doskonale zadziała kurkuma w połączeniu z sokiem aloesowym – taka mikstura sprawdzi się zarówno w pielęgnacji cery jak i całego ciała.
Wszystkie opisane maski można też stosować do regeneracji zniszczonej skóry dłoni i stóp. Kurkuma zwalczy też opuchliznę i sińce pod oczami: wystarczy że zmieszasz łyżkę tłustego mleka ze szczyptą kurkumy oraz olejkiem lub masłem migdałowym. Powstałą pastę nałóż na skórę pod oczami i po 10 minutach zetrzyj wacikiem.
Ciekawostki – kurkuma, czyli bardzo „mądra” substancja
Kurkuma znana i ceniona jest głównie dlatego, że wspomaga pracę mózgu. Wszystko dzięki obecności związku zwanego tumeronem. Badania wykazały, że może on przyspieszać procesy naprawcze w mózgu, pobudzać namnażanie i różnicowanie komórek macierzystych, i wspomóc naprawdę mózgu po chorobie lub urazie. Kurkuma leczy też stany delikatnej depresji lub obniżenia nastroju. Wiele wskazuje na to że kurkuma ( a dokładniej pozyskany z niej tumeron) będzie wykorzystany w przyszłości do leczenia choroby Alzheimera i udaru mózgu.
Dodaj komentarz