Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry twarzy
Wszystkie kobiety – nawet te, które go popełniają – wiedzą, że najcięższym grzechem pielęgnacyjnym jest pójście spać bez demakijażu twarzy. Jednak to tylko jeden z wielu błędów w codziennej pielęgnacji skóry. Niektóre z nich popełniamy nieświadomie, dlatego poniżej przedstawiamy listę złych nawyków, których bezwzględnie należy się pozbyć.
Brak demakijażu lub demakijaż w biegu
to błąd popełniany przez wiele kobiet, które wieczorem, po długim i męczącym dniu, nie mają czasu i ochoty na dokładne oczyszczanie skóry. Nasze lenistwo, zwłaszcza regularne, wpływa ujemnie na kondycję i wygląd naszej cery, która z czasem traci blask i staje się szorstka. Aby tego uniknąć i zapobiec zatykaniu się porów, wystarczy przeznaczyć kilka minut dziennie na wieczorne oczyszczanie skóry. To ważne również dlatego, że oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki aktywne kosmetyków przeznaczonych do jej dalszej pielęgnacji.
Niewłaściwie dobrany preparat do demakijażu
Do demakijażu warto stosować kosmetyki, które mają za zadanie dokładne usunięcie podkładu, cieni i tuszu do rzęs. W tym celu najlepiej sprawdzą się olejki, które są skuteczniejsze i łagodniejsze dla skóry twarzy niż mleczka i żele. Podczas demakijażu można wykonać delikatny masaż twarzy, który pobudzi mikrokrążenie. Następnie należy umyć twarz pianką lub żelem dopasowanym do rodzaju cery.
Kosmetyki nieprawidłowo dobrane do rodzaju cery
Nie tylko preparat do demakijażu powinien odpowiadać na potrzeby skóry; tym kryterium należy kierować się przy wyborze wszystkich kosmetyków do pielęgnacji. Jeżeli chcemy zapewnić naszej skórze prawidłowe oczyszczenie, nawilżenie i ochronę, najpierw musimy określić jej rodzaj.
Aby dopasować kosmetyk do cery suchej, tłustej i mieszanej oraz wrażliwej, naczyniowej, odwodnionej i trądzikowej, warto zwrócić uwagę na jego skład.
Przykładowo cerę wrażliwą należy oczyszczać emulsją micelarną, ponieważ micele czyszczą skórę w taki sposób, że nie uszkadzają jej naturalnej bariery ochronnej. Cerę wrażliwą najlepiej nawilży balsam z pantenolem, który złagodzi podrażnienia i przyspieszy regenerację naskórka, oraz z silikonem, który ochroni naturalny płaszcz lipidowy. Z kolei w celu pielęgnacji cery naczyniowej zaleca się kosmetyki wzbogacone o cynk (działa przeciwzapalnie), oczar wirginijski (regeneruje i poprawia ukrwienie skóry), algi morskie (mają właściwości wzmacniające i łagodzące) i rutynę (zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych). Natomiast do pielęgnacji cery trądzikowej należy używać kosmetyków, które zawierają składniki antybakteryjne.
Brak toniku
Tego kroku pielęgnacyjnego nie wolno pomijać, ponieważ tonik nie tylko usuwa pozostałości zanieczyszczeń, lecz także odświeża skórę i przywraca jej prawidłowe pH.
Niewłaściwa kolejność nakładania kosmetyków
Kosmetyki należy nakładać w ściśle określonej kolejności: najpierw lekkie, później cięższe. Na początku stosuje się produkty na bazie wody, następnie te z zawartością oleju, później serum i krem. O skuteczności działania kosmetyków decyduje nie tylko ich skład, lecz także kolejność ich aplikacji.
Stosowanie kremów z filtrem UV tylko latem
Nawet w najbardziej pochmurny dzień skóra jest narażona na promieniowanie UV – niezależnie od tego, czy przebywasz na zewnątrz, czy w pomieszczeniu. Powodem tego ostatniego są żarówki jarzeniowe, które niekorzystnie wpływają na skórę. Dzięki regularnemu stosowaniu preparatów z filtrami UV skóra wolniej się starzeje i jest mniej narażona na przebarwienia.
Wyciskanie zaskórników
Robi to większość osób i większość z nich wie, że to niezdrowe dla skóry. Ten zły nawyk może prowadzić do uszkodzenia skóry i powstania trwałych blizn. Ponadto wyciskanie zaskórników sprawia, że zmiany stale się zaogniają, a skóra jest czerwona, podrażniona oraz narażona na rozsiew infekcji bakteryjnej i powstanie przebarwień.
Unikanie peelingów
Jeżeli Twoja skóra jest wrażliwa, naczynkowa lub skłonna do podrażnień, nie musisz, a wręcz nie powinnaś rezygnować z peelingów. Każda skóra, niezależnie od jej rodzaju, powinna być złuszczana – sekret tkwi w doborze odpowiednich kosmetyków. Masz do wyboru peeling mechaniczny, enzymatyczny, scrub i peel-off.
Odstawienie kremów pod oczy
Skóra pod oczami jest najcieńsza, dlatego najszybciej się starzeje i w związku z tym wymaga szczególnej troski. Właściwie dobrany i regularnie stosowany krem pod oczy zaowocuje promiennym i świeżym wyglądem. Najlepiej sprawdzą się preparaty, które zawierają kwas hialuronowy (nawilża), retinol (pobudza naskórek do regeneracji) i koenzym Q10 (poprawia jędrność naskórka). Dobry wpływ na skórę w okolicach oczu mają także kosmetyki wzbogacone o proteiny, ceramidy i ekstrakt z soi. Cienką skórę pod oczami należy wzmacniać nie tylko kremami, lecz także żelami i emulsjami, które zawierają witaminę C i E oraz wyciąg z aloesu.
Stosowanie zbyt wielu kosmetyków naraz
Zdaniem dermatologów, pielęgnacja powinna składać się z trzech kroków: oczyszczania, tonizowania i nawilżania. Dlatego zamiast testować milion nowych produktów jednocześnie, postaw na dobrej jakości (jeden) żel do mycia, (jeden) tonik i (jeden) krem nawilżający. Pamiętaj przy tym, że wszystkie te kosmetyki powinny być przeznaczone do pielęgnacji Twojego rodzaju skóry. Tonik mogą zastąpić kosmetyki do oczyszczania skóry o budowie micelarnej.
Warto stosować maseczki do twarzy, ale tylko raz na jakiś czas – absolutnie nie codziennie. Podobnie z peelingami.
Stosowanie kosmetyków, które „potrafią” zbyt wiele
Ilekroć kuszą Cię produkty „all-in-one”, przypomnij sobie, że jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego. Nie jest możliwe, żeby jeden kosmetyk rozwiązał problem trądziku, skutecznie nawilżał i jednocześnie redukował zmarszczki. Za to całkiem możliwe, że nabawisz się od niego podrażnienia skóry.
Makijaż na siłowni
Chociaż nie każda kobieta czuje się komfortowo, gdy przebywa w publicznym miejscu bez makijażu, to warto się przemóc. Nawet mineralne kosmetyki do makijażu, które nie zatykają porów, w połączeniu z potem mogą widocznie pogorszyć stan Twojej cery, na przykład wywołać trądzik. Z tego powodu noś na siłownię chusteczki do demakijażu i zmywaj makijaż przed treningiem. Jeżeli koniecznie musisz mieć na twarzy jakikolwiek kosmetyk kolorowy, wybierz wodoodporny tusz do rzęs.
Niezdrowy tryb życia
Nawet najlepszy kosmetyk nie zagwarantuje Ci pięknej i młodej skóry, jeżeli nie będziesz stosować zdrowej, bogatej w owoce i warzywa diety. Warto przy tym unikać stresu i używek, uprawiać sport, zwłaszcza na świeżym powietrzu, i regularnie się wysypiać. Równie istotne jest spożywanie minimum 1,5 litra wody dziennie.
Dodaj komentarz