Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, pielęgnacja skóry, leczenie
AZS (atopowe zapalenie skóry) to choroba przewlekła z bardzo uciążliwym świądem. Może dotknąć każdego niezależnie od wieku i płci, charakteryzuje się uporczywymi objawami ograniczającymi niekiedy normalne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
AZS jest bardzo uciążliwą chorobą, która pojawia się między innymi wtedy, gdy bariera ochronna skóry jest uszkodzona i dochodzi ucieczki wody z naskórka. Podczas choroby pojawiają się: świąd, zaczerwienienie, swędzące grudki i łuszczący się naskórek. Często po zagojeniu się ran, mogą pozostawać przebarwienia. Zmiany pojawiają się najczęściej w zgięciach łokci, w dołach podkolanowych, na szyi, nadgarstkach i klatce piersiowej.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
Do najczęściej wymienianych przyczyn AZS zalicza się:
- stres,
- zaburzenia bariery skóry,
- zakażenia drobnoustrojami,
- uwarunkowania genetyczne,
- alergeny z powietrza,
- warunki klimatyczne,
- czynniki drażniące,
- palenie papierosów.
Atopowe zapalenie skóry jest także wywoływane przez alergeny. Należą do nich niektóre produkty spożywcze: mleko, orzechy, truskawki, jajka, miód, poziomki. Alergie pokarmowe najczęściej występują u dzieci i dlatego uważa się, że to właśnie tylko one chorują na AZS.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie AZS zazwyczaj odbywa się przy zastosowaniu następujących preparatów: sterydów, leków przeciwświądowych, emolientów, leków o działaniu immunopresyjnym, leków przeciwświądowych.
Jak pielęgnować skórę z AZS?
- Skórę myj delikatnie – używaj syndetów, które nie drażnią i nie wysuszają skóry oraz nie uszkadzają bariery ochronnej skóry.
- Unikaj czynników pogarszających kondycję skóry i wysuszających ją (alkoholu).
- Do pielęgnacji nie stosuj produktów, które zawierają zapachy, konserwanty, sztuczne środki, barwniki.
- Kosmetyki powinny mieć właściwości okluzyjne, nawilżające, natłuszczające i takie, które zapobiegną uszkodzeniom naskórka i odparowaniu wody z wnętrza wody.
- Skórę należy nawilżać bezpośrednio po kąpieli, nie wolno czekać, aż woda z niej odparuje.
- Do diety warto wprowadzić produkty o działaniu przeciwzapalnym, czyli kwasy omega i witaminę D.
Dodaj komentarz