Jak usunąć przebarwienia? Przydatne wskazówki i porady.
Piegi, blizny, plamki, przebarwienia. Wiele kobiet zmaga się z takimi niedoskonałościami. W wakacje mogą się powiększać lub powstawać całkiem nowe. Dlatego wraz z ostatnim letnim promieniem słońca udaj się do salonu kosmetycznego na zabiegi rozjaśniające. Który z nich będzie dla ciebie najlepszy?
Skąd biorą się przebarwienia?
Najczęściej są pozostałościami po długim opalaniu się. Promienie słoneczne pobudzają melanocyty – komórki odpowiedzialne za pigment skóry. Przebarwienia są również pozostałościami po silnym trądziku lub innych skórnych chorobach. Plamki powstają także na skutek zaburzeń hormonalnych i przyjmowania niektórych leków. Nawet kosmetyki lub zabiegi w salonie kosmetycznym mogą prowadzić do pojawienia się ciemniejszych miejsc na skórze. Wyróżniamy następujące rodzaje przebarwień: piegi, plamy soczewicowate, melasma, przebarwienia potrądzikowe oraz plamki, które powstały po kontakcie skóry z substancją fotouczulającą. Na szczęście większość przebarwień i blizn można usunąć samodzielnie lub w gabinecie dermatologicznym.
Usuwanie przebarwień u dermatologa lub kosmetyczki
Lekarz lub wykwalifikowana kosmetyczka przy pomocy specjalistycznego sprzętu i odpowiednio dobranych kosmetyków może całkowicie usunąć albo nieco rozjaśnić przebarwienia. Do najbardziej znanych substancji wybielających należą retinoidy. Ich działanie polega na wywołaniu zaburzeń w wytwarzaniu melaniny. Kuracja tą substancją powinna trwać do 3 miesięcy. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie kwasu azelainowego. Substancja pomaga w walce z przebarwieniami, które są pozostałością trądziku. Uwaga: stosowanie kwasu może wywołać pieczenie i zaczerwienienie. Duże zmiany barwnikowe można usunąć podczas kuracji kwasami glikolowym i kojowym. Im wyższe stężenie, tym lepsze efekty przyniosą zabiegi. Pamiętaj, że tylko wykwalifikowana osoba może przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem kwasów.
Dodaj komentarz