Jak pozbyć się suchych skórek na twarzy?

Suche skórki na twarzy nie tylko nie wyglądają estetycznie, lecz także mogą być objawem poważnej choroby skóry. Wystające skórki ciężko przykryć makijażem i są niezwykle uciążliwe. Może to być sygnał od organizmu, że z naszą dietą lub nawykami pielęgnacyjnymi jest coś nie tak. W poważniejszych przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty. Jak uporać się z suchymi skórkami domowymi sposobami?

Suche skórki na twarzy mogą świadczyć o chorobie. Złuszczająca się skóra odstaje od twarzy. Mogą to być lekko czerwone, suche placki lub mniej widoczne strupki. Te przypadłości mogą świadczyć np. o łuszczycy, egzemie czy atopowym zapaleniu skóry. Jeżeli strupkom towarzyszy uporczywy swąd, to najprawdopodobniej oznaka uczulenia na niektóre produkty kosmetyczne.

Nie musisz panikować. W wielu przypadkach skórki na twarzy świadczą o odwodnieniu organizmu, zbyt małej ilości nienasyconych tłuszczy w diecie, czynnikami atmosferycznymi lub klimatyzacją. Dopiero gdy najłatwiejsze sposoby nie zadziałają, warto udać się do dermatologa.

Suche skórki – jak się ich pozbyć?

Wybór skutecznej metody zależy od źródła problemu. Przedstawiamy Ci kilka uniwersalnych sposobów, aby w szybkim tempie pozbyć się suchych skórek z twarzy.

  1. Nie myj skóry mydłem, ponieważ dodatkowo ją podrażnisz i wysuszysz. Zawarte w nim substancje znacznie zaogniają problem.
  2. Zrezygnuj z kosmetyków z SLS. Chodzi o wszystkie produkty, które mają kontakt z cerą, tzn. żele czy pianki do twarzy, szampony. SLS wysuszają skórę.
  3. Zamiast wody z kranu, sięgaj po płyn micelarny, wodę mineralną lub wodę przegotowaną. Chlor w wodzie jest czynnikiem drażniącym, więc na jakiś czas zrezygnuj z basenu.
  4. Nie stosuj kosmetyków, które mają alkohol w składzie. Nie dość, że wysuszą skórę, to mogą doprowadzić do blizn.
  5. Nie używaj matującego podkładu i pudru w miejscach pokrytych suchymi skórkami. Uważaj też na sypkie cienie do powiek i inne pylące kosmetyki.
  6. Uważaj na produkty z kwasami. Mimo że mają niewątpliwie pozytywny wpływ na skórę, nie należy stosować ich na podrażnione i wysuszone miejsca.
  7. Raz w tygodniu zrób peeling enzymatyczny, aby złuszczyć martwy naskórek. Dzięki temu cera lepiej wchłonie składniki aktywne zawarte w kosmetykach.
  8. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy zawsze używaj toniku lub hydrolatu, który nawilży cerę.
  9. Po tonizowaniu posmaruj cerę silnie nawilżającym kremem. Postaw na niekomedogenny, w którym znajdą się np.: masło shea, kwas hialuronowy, witamina A+E, mocznik, olejek jojoba czy olejek różany.
  10. Nawilżaj przesuszone miejsca, gdy krem lub olejek się wchłonie.
  11. Jeżeli skórki Cię nie pieką, możesz przemywać twarz wacikiem nasączonym sokiem z cytryny.
  12. Zawsze zwracaj uwagę na skład kosmetyków. Ważne, aby był prosty, czytelny i nieszkodliwy. Najważniejsze, aby zapewniały Ci mocne nawilżenie i odżywienie.